Kronika

Neklidná doba1948: "Muli-Mobil"
Neklidná doba

1940: Neklidná doba

Výrobky STILL se rozmáhají

První polovina čtyřicátých let byla ovlivněna 2. světovou válkou. Toto období se v Německu dotklo každého.

Podnik STILL dále vyráběl zařízení na výrobu elektrické energie. Kapacity se neustále rozšiřovaly. Na začátku roku 1945 vzrost počet pracovníků ve STILLu na téměř 1500 a výroba se téměř ztrojnásobila. Po skončení války se počet zaměstnanců snížil na 500, v tomto počtu započala obnova podniku.

Neklidná doba
Neklidná doba
Neklidná doba
Neklidná doba

Asi polovina provozů byla v troskách a STILL nejdříve držely nad vodou opravy elektromotorů a transformátorů. Ale již v červenci roku 1945 započal vývoj nových výrobků. Byla ustavena dvoučlenná skupina konstruktérů „Vozíky", která již v následujícím roce představila „elektrický vozík EK 2000". Tento elektricky poháněný vozík s nosností 2 t zahájil radikální změnu těžiště výroby společnosti STILL. Od té doby se více sází na mobilitu, na výrobu vozíků. (Výroba elektrických strojů byla úplně ukončena v roce 1969.)

Již ve vozíku „EK 2000" byly realizovány zcela nové nápady. Nové nezávislé pérování kol a řízení ruční řadicí pákou byly v letech 1948 a 1952 patentovány. V roce 1947 získal EK 2000 významného zákazníka, Německé dráhy (Deutsche Bundesbahn).

Dalšími inovacemi získal mladý rozmach očividnou dynamiku: Byl vyvinut tříkolový tahač, takzvaný „muli-mobil" (1948), a již o rok později se slavila výroba stého muli-mobilu. V témže roce (1949) následovala další novinka: první vidlicový vozík STILL EGS 1000.

Ale STILL měl mobilní nejen výrobky, ale také servis. Na konci čtyřicátých let začal STILL používat vlastní servisní vozy. První, omnibus VW, byl pořízen v roce 1947. Dosud se flotila servisních vozů rozrostla v Německu na 750 automobilů. Na celém světě jich je více než 1000.

Cookie Panel

Používáme cookies, abychom mohli lépe reagovat na Vaše přání a zlepšovat naše služby. Pokud s tím souhlasíte, pokračujte v návštěvě stránek, nebo si pro další informace zobrazte naše směrnice pro ochranu osobních údajů.