Důvěra v elektrické vozíky se vyplácí

Společnost HP Pelzer s.r.o.  provedla v průběhu 2016/2017 kompletní výměnu manipulační techniky, kdy stávající vozíky se spalovacím motorem byly nahrazeny vozíky elektrickými. Kromě výměny vozíků za nové, bylo cílem snížení hlučnosti ve všech provozech a vstřícnost k ochraně životního prostředí.


V náročných testech vozíky STILL uspěly

Společnost HP Pelzer začala plánovat obměnu manipulační techniky už v roce 2015, kdy vypsala tendr na nového dodavatele. Soutěž vyhrála firma STILL ČR, která do čtyř provozů HP Pelzer dodala 88 vozíků.

 

„Celý proces výběrového řízení trvající jeden rok nám ukázal, že optimálním řešením pro závod Plzeň bude nákup vozíků s elektrickým pohonem,“ uvádí Ing. Štěpánka Bejčková, vedoucí nákupu společnosti HP Pelzer a dodává, že vozíky STILL musely nejdříve projít náročnými testy v běžném provozu, které dopadly úspěšně. Volbu dodavatele rovněž ovlivnily příznivé pořizovací náklady a také náklady na celkový provoz vozíků.

 

Společnost HP Pelzer se přechodu na elektrické vozíky zpočátku obávala.  Důvodem byly požadavky na náročnou manipulaci mimo jiné venku za každého počasí, což nemá nejlepší vliv na životnost baterií. Navíc vozíky jezdí často po panelové betonové ploše, která není pro provoz manipulační techniky nejvhodnější. Nicméně z referencí uvedených společností STILL bylo zřejmé, že elektrické vozíky dokážou pracovat i v těchto náročných podmínkách, což se po několika měsících potvrdilo.

„Dlouhodobě se v našem závodě potýkáme s poměrně vysokou úrovní hluku. K tomu do značné míry přispívaly vozíky se spalovacím motorem, které u nás dříve prováděly manipulaci. Přechod na elektrické vozíky nám tedy pomohl hlučnost částečně eliminovat,“ vysvětluje Štěpánka Bejčková. „Dalším významným faktorem byla ohleduplnost k životnímu prostředí v halách a potažmo k našim zaměstnancům, kteří tam pracují.“

 

Bc. Petr Málek, odborný manažer prodeje, STILL ČR spol. s r.o., zdůrazňuje, že byl STILL jako jediný od samého počátku výběrového řízení zcela přesvědčen prosazovat výhradně technologii čelních elektrických vysokozdvižných vozíku v kombinaci s trakčními bateriemi. Již samotné testování prokázalo nesporné přednosti těchto strojů.

 

Rotační systém optimalizuje nabíjení baterií

Některé vozíky jsou ve firmě HP Pelzer nasazeny až dvacet hodin denně. Používají se k manipulaci ve výrobě a skladech, k vykládce kamionů, zaskladňování, v odpadovém hospodářství a při výměnách nástrojů. Extrémní nasazení vozíků s elektrickým pohonem vyžaduje kapacitně vyhovující nabíjecí místo.

 

„Z tohoto důvodu jsme byli nuceni vybudovat nabíjecí halu splňující veškeré požadavky, které projekt obměny manipulační techniky vyžadoval. Dostatečný prostor pro nabíjení představoval jednu z podmínek pro přechod na elektrické vozíky,“ vzpomíná Štěpánka Bejčková a dodává, že na vybudování nabíjecího místa se podílely společnosti STILL ČR společně s firmou IBG.

Petr Málek vysvětluje, že vybudování nové nabíjecí haly zahrnovalo mimo jiné stavební úpravy stávajících prostorů, aplikaci rotačního systému nabíjení, použití vysokofrekvenčních nabíječů, vzduchotechniky a výrobníku destilované vody. Po předložení veškerých argumentů z praxe podložených výpočtem úspor se vedení firmy HP Pelzer rozhodlo jít cestou elektrických vysokozdvižných vozíků. 

 

Jak jsme již uvedli, nabíjení vysokozdvižných vozíků funguje na principu rotačního systému. Obsluha vozíku se orientuje podle zeleného světelného signálu signalizujícího místo, kde je připravená nabitá baterie. Pokud není dodržen správný postup, akustická signalizace řidiče vozíku upozorní na chybu.

 

„Provoz každé baterie je důsledně monitorován. Evidujeme především způsob dobíjení a dodržování nabíjecího cyklu v souvislosti s časem a obdobím. V případě, že dojde k porušení nabíjecího cyklu, můžeme zákazníkovi poskytnout přehledná data, z nichž jednoznačně vyplývá, kdy konkrétně k porušení postupu došlo a kdo za něj nese zodpovědnost,“ tvrdí Petr Málek a na závěr dodává, že rotační systém umožnil ušetřit určitý počet baterií.

 

Box 1:

Do plzeňského provozu bylo dodáno 25ks manipulační techniky, kterou tvoří vysokozdvižné vozíky STILL RX 60-35, RX 60-25 a RX 20-20P, deset ručně vedených vozíků STILL EXV-SF 14 a EXV-SF 16 s jeden retrak STILL FM-X 20SE. Stroje jsou osazeny on-line systémem FleetManager 4.x. Tento systém firmě přináší spoustu výhod v podobě poskytování ucelených informací o vytížení celé flotily, kontrolu přístupu osob, rozpoznání nárazu s vyhodnocením průběhu nehody atd.

 

Box 2:

Každá firma dnes klade důraz na bezpečnost provozu, což je daleko více akcentováno tam, kde pracuje manipulační technika. Štěpánka Bejčková podotýká, že jisté obavy existovaly v souvislosti s velice tichým provozem elektrických vozíků, které ve srovnání s motorovými vozíky nejsou slyšet. Otázka na dodavatele tedy zněla: jak bude zajištěna bezpečnost provozu, když vozíky jezdí tiše? Vozíky byly vybaveny předními a zadními světly Safety Light, která dávají světelný signál o jízdě vozíku na podlahu haly. Pracovníci ve skladu vidí s několikametrovým předstihem, odkud vozík přijíždí.

 

Box 3:

Společnost HP Pelzer s.r.o. je součástí Adler Pelzer Group a představuje významného dodavatele interiérových koberců, textilních obložení, obložení zavazadlového prostoru a akustických i tepelných izolací v oblasti automotive. V České republice provozuje celkem čtyři závody: kromě nejstarší Plzně (1992) byly postupně vybudovány závody v Mladé Boleslavi (1994), Žatci (1996) a  Ostravě (2009). 

Celý holding zaměstnává kolem 12 tisíc pracovníků, v Česku pracuje přibližně 1600 zaměstnanců. Hlavním odběratelem v rámci České republiky a Evropy je Volkswagen Group a její dceřinné společnosti. Významnými zákazníky jsou také automobilky General Motors, Ford nebo BMW.

V Plzeňském závodě se vyrábějí hlavně  interiérové koberce opatřené polyuretanovou pěnou, textilní podběhy a polyuretanové pěnové díly pro akustické izolace uvnitř vozu a v motorovém prostoru.

 

Firma STILL nabízí na celém světě komplexní intralogistická řešení a inteligentní kombinaci vysokozdvižných vozíků, skladové techniky, softwaru, služeb a servisu. Aktivity zakladatele firmy Hanse Stilla, který se v roce 1920 pustil do podnikání      s obrovskou mírou kreativity, podnikatelského nadšení a kvality, rychle přerostlo    v celosvětově známou a silnou značku. V současnosti je 8 000 kvalifikovaných pracovníků z výzkumu a vývoje, výroby, prodeje a servisu připraveno splnit individuální požadavky všech zákazníků po celém světě. Klíčem úspěchu společnosti jsou vysoce efektivní produkty, které sahají od specifických komplexních nabídek pro malé a velké provozy v různých oborech až po počítačové logistické programy pro řízení skladů a materiálových toků. Navštivte STILL také na internetu www.still.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/still.

Cookie Panel

Používáme cookies, abychom mohli lépe reagovat na Vaše přání a zlepšovat naše služby. Pokud s tím souhlasíte, pokračujte v návštěvě stránek, nebo si pro další informace zobrazte naše směrnice pro ochranu osobních údajů.