02.02.2015

Díky nové technice se ručně vychystává i z druhé pozice

(Únor 2015) Společnost ESA vloni získala dvě nové zakázky, díky kterým se zaměřila i na pro ni do té doby nový segment: na chlazené zboží. V souvislosti s těmito novými projekty ve svém skladu v Jažlovicích řešila zajištění nové manipulační techniky, která plně vyhoví intralogistickým potřebám.

POŘÍZENÍ TECHNIKY PRO NOVÉ ZAKÁZKY

Ve výběrovém řízení ESA poptávala manipulační techniku pro nové projekty v areálu Prologis Parku v Jažlovicích. V březnu 2014 vypsaném a v dubnu téhož roku ukončeném výběrovém řízení, v němž byly definovány požadavky na manipulační techniku, zvítězila firma STILL ČR, se kterou měla ESA výborné zkušenosti již z předchozí spolupráce: „V minulosti jsme díky ukončení jednoho projektu potřebovali vrátit nasmlouvanou manipulační techniku před ukončením leasingové smlouvy. Díky flexibilnímu přístupu ze strany STILL jsme našli oboustranně přijatelné řešení. STILL nám nabídl možnost výměny techniky za jinou, kterou jsme potřebovali i odkup manipulační techniky v našem vlastnictví, pro kterou jsme již neměli využití,“ vzpomíná na jednu z pozitivních zkušeností s firmou STILL ČR Rudolf Sládek, manager nákupu firmy ESA.

Vraťme se ale k novým projektům. Předmětem dodávky do skladu v Jažlovicích bylo celkem 29 kusů manipulační techniky. Konkrétně se jednalo o deset EXD – SF, sedm EXD-S, což jsou ručně vedené vysokozdvižné el. vozíky se stojící obsluhou se zdvihem zhruba 2,5 metru, dále se jednalo o pět retraků FM-X. Dodány byly také dva ručně vedené nízkozdvižné vozíky s dlouhými vidlicemi EXU-SF, které umožňují naložení dvou palet najednou, což zrychluje expedici.

V rámci druhé fáze projektu firma STILL ČR do skladu ESA v Jažlovicích dodala pět vozíků pro vertikální vychystávání EK-X. „Standardně se kompletuje z přízemní kompletační zóny, vzhledem k rozsáhlosti sortimentu zákazníka jsme ale museli přistoupit k vychystávání vysoceobrátkového zboží z prvního i druhého patra. V tomto směru tedy oceňujeme ergonomii a vysokou efektivitu vozíků STILL, se kterým obsluha může vyjet až do druhého patra a vychystat potřebné zboží,“ říká Rudolf Sládek.

DÍKY FLEETMANAGERU PŘEHLED O FLOTILE

Manipulační technika byla do skladu ESA dodána pro první fázi projektu v červenci a pro druhou v září 2014. Do haly bylo nutné vestavět chladicí agregáty. Z pohledu dodavatele manipulační techniky nešlo o specifickou zakázku, protože vozíky se nemusely po technické stránce pro provoz v chlazeném skladu nijak upravovat. „Pokud je ve skladu teplota do pěti stupňů, naše technika nemusí mít úpravu pro mrazírenské provedení, neboť vozíky STILL mají vysokou odolnost proti prachu a vodě již ve standardním provedení. Museli jsme pouze použít jiný hydraulický olej,“ uvádí Michal Sterzl, odborný manažer prodeje firmy STILL ČR.

ESAvelmi kvituje, že jsou vozíky vybaveny systémem FleetManager, díky kterému lze řešit postupné používání techniky několika uživateli (i s různými uživatelskými právy), včetně parametrizace vozíku prostřednictvím datové karty - omezit je možné například rychlost vozíku v závislosti na zkušenostech operátora. FleetManager poskytuje i přehled údajů o provozu a nehodách, umožňuje vedení a správu technických a obchodních údajů o vozících, bateriích atd., také je díky tomuto systému možné dělat různé analýzy se zaměřením na potřeby zákazníka, například vyhodnocení vytížení jednotlivých vozíků i flotily. „Každý operátor má svůj čip, bez kterého vozík nenastartuje. Technika je také opatřena nárazovým senzorem, který identifikuje i malé nehody a pomůže určit viníka nehody, což výrazně přispívá k snížení nehod a tím nákladů na případné opravy. “ konstatuje Michal Sterzl.

Ve firmě ESA je FleetManager teprve v rozjezdu, jeho možnosti budou postupně stále více využívány. „Našim cílem je využívat maximálně široké možnosti FleetManageru, který funguje přes GPRS. Každý vozík má v sobě SIM kartu, přenos dat probíhá přes webové rozhraní, na které se manažeři přihlašují přes vlastní uživatelské jméno, proto lze flotilu sledovat z jakéhokoliv místa na světě, kde je signál,“ uvádí Rudolf Sládek. Benefitem tohoto řešení je mimo jiné to, že se nemusí instalovat do počítačů žádné programy, ale především je výhodou maximální přehled o flotile, díky čemuž lze ušetřit. Větší využití FleetManageru v praxi je v jažlovickém provozu jedním z významných úkolů pro letošní rok.

Po dodání manipulační techniky bylo nutné zrealizovat školení operátorů a manažerů. Součástí dodávky jsou zmíněné retraky FM-X, které jsou opatřeny systémem ALS pro aktivní stabilizaci břemene. Jedná se o novinku, která byla firmou STILL prezentována vloni na tiskové konferenci v Berlíně a následně na Hannoverském veletrhu CeMAT. „Automatickým vyrovnávacím impulzem se kývání vyskytující se ve velkých výškách efektivně zastaví. Inovativní modul tím umožňuje rychlejší, a zároveň ještě bezpečnější manipulaci s břemenem v regálu,“ popisuje Michal Sterzl.

ZŘÍZENA CENTRÁLNÍ NABÍJECÍ STANICE

Vzhledem k počtu manipulační techniky firma přikročila ke zřízení nové nabíjecí stanice, která byla postavena přímo na míru. Do té doby byly vozíky nabízeny na volné ploše. Vznikla v prostoru stávajícího skladu ve spolupráci s firmou IBG. „Každý vozík, který byl součástí dodávky, má vždy i náhradní baterii, přičemž každá baterie má své místo – buď je ve vozíku, nebo v nabíječce. Výhodou centrální nabíjecí stanice je, že se nemusí nabíjet různě po skladě, navíc údržbář může rychle zareagovat na případný problém s nabíjením,“ konstatuje Rudolf Sládek.

ESA je s dodávkou nové manipulační techniky spokojena. „Vždy říkám, že je mi jedno, jestli je vozík žlutý, červený nebo modrý, ale že mě zajímá, jakou dodavatel dokáže poskytnout službu a jaký servis. Pořizovací cena je samozřejmě důležitá, ale neméně důležité jsou i provozní náklady, rychlost servisního zásahu a podobně,“ tvrdí Rudolf Sládek.

Společnost ESA díky dodávce nové manipulační techniky značky STILL získala flotilu, díky které je schopna efektivně řešit veškeré zakázky. Velmi se ve skladech osvědčily mimo jiné vozíky pro vertikální vychystávání EK-X, díky kterým se nemusí ručně vychystávat pouze z přízemní kompletační zóny, ale i z první a druhé nadzemní regálové pozice.