25.02.2019

Reisser. Rychle dodat.

Obor: Specializovaný prodejce vybavení koupelen, instalační & topné techniky

Společnost: 49 poboček, hlavně na jihozápadě Německa. Více než 1 800 zaměstnanců

Výzva: Nový centrální sklad v Böblingenu pro 28 000 artiklů. Největší investice v historii firmy.

Řešení: Úspora místa využitím kompaktního skladu s kanálovými regály. Propojená IT infrastruktura a SAP EWM (Extended Warehouse Management) pro optimální materiálové toky.

Produkty: Paletový sklad s vysokými regály, konzolový sklad s regály na dlouhá břemena, flotila vozíků pro vertikální vychystávání EK-X a vysokozdvižných vozíků FM-X s výsuvným zvedacím zařízením.

Pro vylepšení pozice na trhu investovala společnost Reisser AG, velkoobchodní dodavatel sanitárního vybavení, topení a klimatizace dvoumístnou částku v milionech EUR do centrálního skladu hlavního sídla v Böblingenu. Pro rostoucí online B2B obchody umožňuje kompletně propojená IT infrastruktura optimální řízení a sledování materiálových toků. Pro obsluhu paletových a konzolových regálů bylo pořízeno 32 nových elektrických vozíků STILL. Objednávky z rozsáhlého sortimentu zboží budou sestavovány pomocí úzkých vozíků pro vertikální vychystávání EK-X. Ve stejné regálové uličce bude současně koordinováno doplňování obratnými vysokozdvižnými vozíky FM-X s výsuvným zvedacím zařízením z více než 13 metrů vysokých zaskladňovacích úrovní.

Centrální sklad nastavuje nová měřítka

Nový centrální sklad je největší investicí v historii firmy. Druhá část stavby byla dokončena v roce 2019. Mnoho místa se ušetří kanálovým skladem pro malé díly. Zde je uskladněna přibližně třetina z 28 000 artiklů. Dále jsou velké a neskladné artikly umístěny v několika vysokých paletových regálech a v konzolovém regálu na dlouhé předměty.

Ředitel logistiky v novém centrálním skladu v Böblingenu, Timo Zgubinski: „Kompletní materiálový tok včetně vnitropodnikové přepravy k expedičním prostorám na rampách pro nakládání nákladních automobilů řídíme prostřednictvím flotily manipulační techniky STILL. Flotila dokáže dynamicky reagovat na špičky v zakázkách, především ve srovnání se speciální skladovou a přepravní technikou. Dosud se nám každý večer podařilo připravit veškeré objednávky do expedičních prostor k naložení.“

Zdvojnásobením kapacity skladu a zavedením digitalizace se mnohonásobně zlepšila i kvalita dodávek. 17 poboček, popř. 52 specializovaných obchodů tak i v budoucnu obdrží své dodávky včas. Dále rodinná firma otevřela prezentační budovu, která nastavuje nová měřítka.

Současné řízení vychystávání a doplňování

Zóny vychystávání v paletových skladech jsou rozčleněny do tří produktových skupin: odpadní voda, topení a keramika. V horním patře skladu se nachází smíšená zóna pro lehčí artikly, např. sprchové zástěny, izolační materiál nebo lehké plastové vany. Při velkých dodávkách je nutné kamiony s větším počtem sanitárních artiklů co nejrychleji zaskladnit. Maximální flexibilita je tedy rozhodující nejen při vychystávání, ale i při řízení doplňování zboží. Oba skladovací procesy se proto musí provádět současně.

Nová dimenze ve vychystávání

S rostoucí objemem online B2B obchodů se místo celých palet stále více vychystávají menší objemy z palety. Ředitel logistiky potvrzuje: „Přibližně 70 procent veškerých zakázek vychystávání má pouze jednu pozici artiklu. Ty jsou ovšem často objednávány ve větších počtech.“ Vychystávací vozíky EK-X s rychlostí jízdy až 13 km/h a rychlostí zdvihu až 0,4 m/s ukazují novou dimenzi efektivní překládky zboží.

Díky na přání dodávanému systému OptiSpeed jezdí kompaktní pomocník ve skladu vždy maximální možnou rychlostí – bez negativního vlivu na bezpečnost jízdy. Vozíky EK-X navíc poskytují dokonalý výhled v každé jízdní situaci. Intuitivní ovládací pult s možností individuálního umístění zaručuje efektivní práci při jakékoli výšce řidiče. Úsporné LED světlomety s dlouhou životností zajišťují vynikající výhled. V režimu efektivity Blue-Q se navíc ušetří až deset procent energie. Rozmanité možnosti vybavení kabiny řidiče, například optimálně naklonitelné boční závory, zajišťují snazší přístup ke zboží.

Pomocí vychystávacích vozíků EK-X se manuální počet vychystaných zakázek zvýšil až na 3 000 procesů vychystávání denně. V centrálním skladu se vychystává jen ze spodních regálových přihrádek. 14 vychystávacích vozíků EK-X má proto úchopovou výšku maximálně 6,35 metru. Směrem nahoru dokonce ještě existují rezervy. Se stavebnicovým principem může STILL u vozíků pro vertikální vychystávání EK-X realizovat maximální úchopovou výšku v pravém slova smyslu výjimečných 12 metrů.

Větší flexibilita ve skladu s úzkými uličkami

Vychystávací přihrádky ve spodních regálových řadách jsou v SAP EWM (Extended Warehouse Management) přiděleny pevným skladovým místům. Doplňkově k tomu správa skladu SAP stanoví v horních regálových řadách vždy výškově optimální skladové místo. Ve skladech s širokými uličkami jsou regálové uličky široké minimálně 3,68 metrů. Vychystávání a doplňování je proto možné současně. K obsluze až 13 metrů vysokých zaskladňovacích úrovní se používají dva vysokozdvižné vozíky s výsuvným zvedacím zařízením FM-X 20 v přízemí – další v horním podlaží.

Předvolba výšky a aktivní stabilizace břemene zvyšují výkon vychystávání

Aby bylo možné v regálech pro doplňování uložit i neskladné zboží, naprogramovala společnost STILL pro podporu v systému předvolby výšky Easy Target 99 úrovní přihrádek. Předvolbu výšky lze snadno zadat na displeji vozíku FM-X. Vidlice se pak automaticky zastaví v nastavené poloze. Prostřednictvím boční kamery vozíku FM-X 20 na vidlicích lze i v 13metrové výšce komfortně zaskladnit až 400 kilogramů těžkou paletu.

Při zaskladňování se navíc pomocí aktivní stabilizace břemene, systému ALS od společnosti STILL, zjišťuje kývání stožáru a ovládáním hydrauliky se účinně redukuje. Společně s předvolbou výšky se tak efektivně šetří čas. Sečteno a podtrženo se tím u vozíku FM-X zvyšuje výkon vychystávání.

Shrnutí

Efektivní, flexibilní a rychlé skladovací procesy jsou v konkurenčním prostředí a s ohledem na rostoucí internetové obchody B2B rozhodujícími faktory úspěchu. V centrálním skladu v Böblingenu je v paletových skladech s širokými regály rozhodující maximální flexibilita nejen při vychystávání, ale také při doplňování zboží. Oba skladovací procesy proto provádějí vozíky pro vertikální vychystávání EK-X a vysokozdvižné vozíky s výsuvným zvedacím zařízením FM-X současně. Optimálním řízením a sledováním materiálových toků mohou zákazníci z oblasti řemeslných prací a výstavby zařízení neustále sledovat stav svých objednávek prostřednictvím aplikace pro smartphone.