15.09.2023

Efektivní a rychlá intralogistika – retraky STILL v akci

Společnost STILL, výrobce manipulační techniky a dodavatel komplexních intralogistických řešení, nabízí široké spektrum vozíků typu retrak, které se staly žádanými pomocníky pro klienty po celém světě. Tyto inovativní stroje hrají klíčovou roli ve zlepšování efektivity, rychlosti a přesnosti intralogistických procesů.

Současné retraky jsou bezpečné, ergonomické a velmi rychlé stroje vhodné pro celopaletovou manipulaci. Největší efektivitu přinášejí ve skladech s vysokou zakládací výškou a intenzivními operacemi, a to s přijatelně širokou uličkou. Velmi často se používají ve vícesměnných nebo nepřetržitých provozech, což klade vysoké nároky na jejich výkon, odolnost a spolehlivost. Zajišťují perfektní fungování i ve stísněných prostorech a díky obrovské zbytkové nosnosti jsou schopny do výšky 13 metrů zvedat břemena o váze až 1 000 kg,“ popisuje Ivo Kocum, product manager STILL ČR.

Retraky využívá široké spektrum klientů – automobilové nebo výrobní závody, potravinářské podniky, logistické společnosti a další. Volí je zákazníci, kteří potřebují efektivní, rychlé a přesné intralogistické procesy. Používají se na pracovištích s vysokou frekvencí a nároky na četnost zaskladňovacích a vyskladňovacích procesů v krátkém čase.

Společnost STILL nabízí široké portfolio těchto strojů, konkrétně řadu FM-X, která se hodí především do vnitřních prostor. Retraky disponují nosností až do 2,5 tuny a poradí si s nákladem až do výšky 13 metrů. Je u nich možné dodání kabiny, která díky vytápění ochrání řidiče před okolními teplotami až –30 °C. Řada FM-X-SE je dokonce vhodná i pro venkovní použití, takže je perfektní volbou pro kombinované nasazení v interiéru a venku. Vozík řady FM-4W je unikátní čtyřcestný retrak, také přezdívaný „krab“, který má řiditelná všechna kola a lze s ním měnit směr bez nutnosti poloměru otáčení. Výbava umožňuje velmi komfortní a bezpečnou manipulaci s břemeny a řidičům pomáhají moderní asistenční systémy, jako například integrovaný ukazatel výšky a hmotnosti břemene. Pracoviště obsluhy je ergonomické a kabina vybavená komfortním naklopitelným sedadlem. Čtyřcestný retrak je vhodný zejména pro manipulaci s dlouhými břemeny v úzkých uličkách.

Zásadní výhodou retraků společnosti STILL je možnost aktivní stabilizace břemene, díky kterému se doba čekání na ustálení výkyvů zdvihového sloupu při dojezdu k regálu zkracuje až o 80 procent. Tato skvělá funkce je standardně obsažena u retraků se stavební výškou stožáru nad 3700 mm. Vozíky mohou být vybaveny také optickým systémem měření výšky, který umožňuje automatickou předvolbu výšky zdvihu a přesné zobrazení výšky zdvihu na displeji „Optický systém měření výšky zdvihu patří k nejlepším technologiím na trhu a je základem chytrých přídavných funkcí, jako je jemné tlumení přechodů stožáru. Je tak plynulé, že na vidlicích lze zvednout prázdnou PET lahev až do maximální výšky 13 metrů, aniž by spadla,“ doplňuje Ivo Kocum.

V současné době zákazníci kladou nároky především na bezpečnost, efektivitu a rychlost manipulace. Retraky STILL proto nabízejí řadu dalších technických a ergonomických výhod, jako jsou ovládací a řídicí funkce a rekuperace energie při brzdění, která výrazně snižuje celkovou spotřebu. Zákazníci mají také velký zájem o náš optický systém měření výšky, který rovněž umožňuje automatický výběr výšky zdvihu nebo přesnou indikaci aktuální výšky zdvihu na digitálním displeji, případně s využitím kamerového systému. Pro bezpečnější manipulaci jsou retraky STILL vybaveny také automatickým omezením rychlosti při jízdě do zatáček (CSC – Curve Speed Control) na základě natočení řídícího kola,“ doplňuje Jan Weiss, regionální vedoucí prodeje STILL.