03.12.2018

ESA potřebuje flexibilní manipulační techniku

Průběžná optimalizace snižuje náklady

Skupina ESA je jednou z předních logistických společností se zastoupením ve čtyřech zemích střední Evropy (v České republice, Slovensku, Polsku a Maďarsku). V současné době zaměstnává kolem 1500 lidí. ESA se zaměřuje na poskytování komplexních logistických řešení zahrnujících mimo jiné skladování. K těmto účelům používá cca 160 kusů manipulační techniky značky STILL.

Komplexní logistická řešení

Společnost ESA začínala před 25 lety jako spediční firma. Postupně svou činnost rozšířila o nákladní přepravu vlastními vozidly, skladování, distribuci a služby s přidanou hodnotou, takže v současné době poskytuje komplexní logistiku.„V oblasti distribuce pracujeme v režimu D+1 (dnes objednáte, zítra dodáme) a to i na východ Slovenska. Zajišťujeme především distribuci potravin a rychloobrátkového zboží. K našim zákazníkům patří retailové řetězce, výrobci rychloobrátkového zboží, ale také stavební průmysl,“ uvádí Marek Cvačka, který ve firmě působí na pozici provozního ředitele.Další významnou činnost firmy ESA představuje intralogistika přímo u zákazníků. Příkladem v tomto směru slouží spolupráce s firmami Hitachi nebo například Coca- Cola v Polsku. Speciální službou je „Projektové Cargo“, v rámci které ESA přepravuje například nadrozměrné komponenty pro stavby elektráren.


Vozíky pro různé manipulace

Celková kapacita českých skladů v Tuchoměřicích, Jažlovicích, Úžicích, Ostravě, Brně a Kladně přesahuje 80 tisíc paletových míst. V těchto skladech slouží k manipulaci pestrá škála manipulační techniky značky STILL - od ručně vedených nízkozdvižných vozíků až po systémový zakladač.
„V našich skladech bývá zpravidla uskladněné zboží více zákazníků. Jedná se o různé typy manipulačních jednotek s různými požadavky na vychystávání. Vyskladňujeme ve vrstvách, v kartonech i kusech. Z těchto důvodů potřebujeme flexibilní manipulační techniku,“ vysvětluje Marek Cvačka a dodává, že požadavky na manipulační techniku přicházejí od zaměstnanců z provozu. „Podle momentální potřeby musíme být schopni vozíky využívat v různých skladech. Proto si nevybíráme jednoúčelové vozíky, ale vozíky, které mohou sloužit k různým manipulacím.“

Flexibilní servis a rychlost zásahů

Jako způsob financování manipulační techniky společnost ESA preferuje financování prostřednictvím operativního leasingu zahrnujícího full servis. Díky tomu STILL ČR garantuje velice rychlé servisní zásahy a rychlou dostupnost náhradních dílů. Marek Cvačka potvrzuje, že se jedná o skutečně velkou přidanou hodnotu, a také kladně hodnotí význam STILL neXXt fleet, který umožňuje monitorovat vytížení všech vozíků. Flotilu je tak možné průběžně optimalizovat.
„Náš flexibilní servis a rychlost zásahů souvisí s tím, že se v poslední době ztrojnásobil počet pracovníků na našem dispečinku. Postupně také zvyšujeme počet servisních techniků. Dispečeři organizují práci servisním technikům, kteří se díky tomu mohou věnovat pouze své práci. Navíc jsme otevřeli distribuční centrum náhradních dílů v Pohořelicích, ze kterého jsou obsluhovány naše pobočky v zemích střední Evropy.
I tato skutečnost nám umožňuje pružně reagovat na požadavky zákazníků,“ podotýká Otakar Skala, regionální vedoucí prodeje společnosti STILL ČR, a dodává, že full servis zahrnuje mimo jiné plný servis baterií se zárukou funkčnosti. To znamená, že při správném používání STILL garantuje dobu 60 měsíců, během které je možné baterie používat. Na každou baterii je tedy poskytována pětiletá záruční doba.

Jednoduché a intuitivní ovládání

Řidiči, kteří vozíky STILL obsluhují, vyzdvihují jejich jednoduché a intuitivní ovládání. Velkou výhodu například představuje joystick v retraku, který je stejný jako u čelních vozíků, na nějž si každý velice rychle zvykne a který jim značně ulehčuje práci. Při současné situaci na trhu práce a s tím související fluktuací skladových pracovníků, je potřeba jejich rychlé zaškolení, což snadné ovládání vozíků STILL umožňuje.
„U každého vozíku je navíc možné omezit rychlost. Představuje to výhodu zejména v případě agenturních a nových pracovníků, kteří ještě nemají mnoho zkušeností,“ upozorňuje Otakar Skala a hovoří o zavedení nového systému neXXt fleet umožňujícího sledovat náklady a vytíženost manipulační techniky podle různých ukazatelů – například v jednotlivých skladech nebo v rámci celé flotily. NeXXt fleet rovněž umožní podrobné sledování oprav a nákladů na servis.

STILL neXXt fleet

STILL neXXt fleet je nejinovativnější a nejvýkonnější online portál pro optimalizaci flotil manipulační techniky, který nastavuje měřítka v disponibilitě, snadné ovladatelnosti a vizualizaci. Se systémem STILL neXXt fleet máte v jednom přehledu všechny informace pro správu své flotily manipulační techniky. Portál vám nabízí veškerá relevantní data týkající se flotily, poskytuje je přehlednou formou a umožňuje precizní analýzy pro optimalizaci správy flotily.

BOX

Zákazníka nemůžeme odmítnout

Marek Cvačka rovněž oceňuje flexibilní přístup pracovníků společnosti STILL ČR, kteří jsou ochotni a schopni prakticky okamžitě reagovat na požadavky týkající se dodávek nových vozíků:
„Pokud se ucházíme o novou zakázku, nemůžeme si dovolit zákazníka odmítnout s tím, že momentálně nemáme dost vozíků. V tomto směru dokáže firma STILL ČR velice rychle reagovat a vozíky nám včas dodat.“ Aktuální počet vozíků značky STILL, které ESA využívá, dosahuje cca 160 kusů.
Ve skladech jsou nasazeny systémové vychystávací vozíky, retraky, čelní elektrické vozíky, ručně vedené vysokozdvižné a nízkozdvižné vozíky a vychystávací nízkozdvižné vozíky. Společnost STILL ČR dodává firmě ESA také regálové systémy.