21.07.2021

Funkčnost automatického skladu Danfoss podporovaného umělou inteligencí oceněna jako „příkladná“

IFOY Award 2021: Společnost STILL se podesáté probojovala na nejvyšší stupeň vítězů

Hamburk, 5. července 2021 – STILL nabízí velmi výkonnou a robustní manipulační techniku a intralogistická řešení – porota IFOY to svým oceněním již opakovaně potvrdila. Letos výrobce z Hamburku přesvědčil v mezinárodní soutěži více než jako poskytovatel systémových řešení. Za realizaci nového výrobního skladu společnosti Danfoss Power Electronics v dánském Tinglevu získal poskytovatel logistických řešení v rámci dnešního předávání cen v Dortmundu respektované ocenění IFOY Award v kategorii „Integrated Warehouse Solution“. Pro společnost STILL je to zisk již desátého titulu v různých kategoriích.

Nový výrobní sklad společnosti Danfoss Power Electronics A/S přesvědčil jakzákazníka, tak porotu IFOY individualizovaným projektem automatizace a chytrýminástroji podporovanými umělou inteligencí.

„Projekt Danfoss je názorným příkladem, jak se budou v budoucnu řídit, monitorovat a analyzovat automatizované sklady,“ znělo jednomyslné rozhodnutí mezinárodní odborné poroty. Realizovaný komplexní systém obsahoval známé logistické komponenty, jejichž vzájemná souhra – tedy komunikace prostřednictvím rozhraní pro zajištění bezpečnosti, funkčnosti a optimalizace s využitím metody hlubokého učení (deep learning) – se projevila jako velmi perspektivní. Funkčnost reálného automatického skladu je dle výroku poroty „příkladná“.

Cloudové úložiště reálných provozních dat

Pro nový sklad Danfoss dodala společnost STILL dokonale sladěnou kombinaci vždy tří automatizovaných sériově vyráběných vozíků (MX-X a EXV) včetně instalace všech systémových komponent. Pro komplexní automatizaci materiálového toku jsou sériově vyráběné vozíky vybaveny sadou pro automatizaci iGo systems. Instalací identických komponent, řízení a rozhraní vzniká výkonný automatizovaný vozík (AGV – Automated Guided Vehicle). Tyto automatizované vozíky řídí a monitoruje systém řízení přepravy. Zakázky přepravy vytváří WMS (Warehouse Management System) v SAP Host a předává je řídicímu systému. Ten permanentně generuje obrovská množství dat, s jejichž využitím lze na cloudu provádět přesné analýzy automatického skladu.

Chytrý nástroj „iGo insights“

Tato data vyhodnocuje iGo insights, nástroj, který z velkého množství nashromážděných procesních informací na cloudu filtruje souvislosti a odvozuje konkrétní doporučení, co se má provést. Podle výroku poroty IFOY přináší zejména tento analytický nástroj „vynikající užitek pro zákazníka“. Vedle technických problémů jednotlivých vozíků je možné identifikovat i potenciály optimalizace celého systému, například „úzkoprofilová místa“. Navíc iGo insights využívá princip strojového učení. Veškeré údaje, které řídicí systém za dlouhé období nashromáždil, se pro vyhodnocení nahrají na cloud. Software podporovaný umělou inteligencí identifikuje v proudu dat struktury, propočítá pravděpodobnosti a umožní proaktivní jednání.

Výsledek dlouholetých zkušeností a výzkumů

Ocenění IFOY Award převzal v Dortmundu Frank Müller, Senior Vice President Brand Management / Sales & Service Steering STILL EMEA. Dle jeho vyjádření je ocenění zaslouženou odměnou za dlouhodobě systematicky budovanou specializaci v oblasti automatizace a účast na řadě mezinárodních výzkumných projektů. Frank Müller: „Speciálně u projektu, který nyní získal ocenění IFOY Award, jsme dokázali využít a aplikovat naše zkušenosti získané z praxe v rámci mnoha realizovaných projektů automatizace. Tyto naše aktivity nám přinesly velký náskok v know-how před našimi konkurenty na trhu, který můžeme poskytnout ve prospěch našich zákazníků.“

Projekt v Tinglevu se stává měřítkem

Automatický sklad STILL iGo v Tinglevu se již osvědčil. První analýza provozovatele ukázala úsporu nákladů ve výši přibližně 20 procent. Vzhledem k tomuto úspěchu se sklad stává referenčním projektem: Ve městě Rødekro buduje Danfoss v současnosti moderní distribuční centrum se stejnou technologií STILL. Je navrženo pro automatický provoz 15 regálových vozíků MX-X a pěti vysokozdvižných vozíků EXV.