30.03.2023

Jakou manipulační techniku zvolit pro nakládku a vykládku kamionů?

„V první řadě je nutné určit, jestli bude manipulace probíhat z boku kamionu, takže se do něj nebude zajíždět, nebo přes rampu, která naopak umožní vjezd dovnitř do vozu,“ vysvětluje Jakub Novák, produktový manažer společnosti STILL ČR. Pro obě varianty však platí, že kamiony nabízí pouze omezený prostor pro manipulaci s vozíkem. Proto je nutné volit takové typy, které jsou nejen kompaktní, ale také uživatelsky precizní z hlediska ovládání.

Nakládka a vykládka kamionů tvoří nedílnou součást logistických provozů. U vozíků vhodných pro tyto účely se klade velký důraz na bezpečnost při manipulaci s nákladem. Řidiči mají k dispozici asistenční systémy, jež dokáží rozpoznat kritické situace a pomáhají tak snížit riziko nehod a chybovost obsluhy. Kromě způsobu nakládky a vykládky kamionu určuje volbu vhodného vozíku také druh přepravovaného materiálu.

Nakládka a vykládka z boku
Pro manipulaci s nákladem z boku kamionu nejlépe poslouží čelní elektrické vozíky s vidlicemi. Hodit se může například model RX 20 společnosti STILL, případně jeho spalovací varianta RX 70. Vozík RX 20 je vysoce výkonný a obratný. Společně s nákladem vás rychle dopraví z bodu A do bodu B, dosahuje totiž rychlosti až 20 km/h. Kabina řidiče je navíc pohodlná a zajišťuje dobrý výhled. Parametry jako rychlost pojezdu a zdvihu lze stiskem tlačítka přizpůsobit osobním preferencím. Velkou výhodou vozíku je také dlouhá výdrž baterie.

Nakládka a vykládka přes rampu
K manipulaci s nákladem přes nájezdovou rampu, která umožňuje do kamionu vjet, se využívají vozíky nízké hmotnosti a kompaktních rozměrů. „V tomto případě lze využít vidlicové vozíky odpovídající velikosti, aby se vešly dovnitř, nebo ručně vedené nízkozdvižné typy určené pro horizontální manipulaci. Ty jsou díky malým rozměrům a nosnosti až 3 000 kilogramů ideálním řešením. Vřele doporučuji například náš model EXH 14-20 Plus, který je naší novinkou,“ říká Jakub Novák ze společnosti STILL ČR a pokračuje: „Tento typ vozíku se ovládá pomocí oje a obsluha za ním chodí.“

Model EXH 14-20 Plus se může pyšnit také novou rukojetí oje s integrovaným displejem a ergonomickým ovládáním. Nízko umístěné uchycení oje zajišťuje lepší ergonomii a vyšší bezpečnost při užívání. K vozíku lze navíc přidat dodatečnou ochranu nohou s automatickým zastavením a couvnutím. Všechny vozíky mají také vestavěný nabíječ nebo rychlonabíjecí konektor pro Li-Ion baterii a tři varianty zátěžových rolen (jedno-, dvou- nebo tříválečkové).

Pokud by bylo potřeba jednotlivé palety v kamionu ještě stohovat, výborně se pro tuto činnost hodí modely EXV nebo EXD společnosti STILL, které mohou být vybaveny i sklopnou nebo pevnou plošinou pro obsluhu. V tomto případě obsluha nemusí za vozíkem chodit, ale jezdí na plošině. Všechny uvedené typy se vyznačují velmi dobrými manipulačními vlastnostmi, díky čemuž odvádějí v nákladním prostoru vozidel precizní práci.

„Pro zákazníky, kteří nemají k dispozici techniku pro manipulaci s paletou, doporučujeme odlehčený paletový vozík ECH 12C, který se může chlubit kompaktními rozměry a celkovou váhou 115 kilogramů,“ vysvětluje Jakub Novák. Vozík tak lze bez problémů přepravovat v zavazadlovém prostoru a využívat například pro vykládku zboží přímo u zákazníka. Elektrický motor zajišťuje zdvih a pojezd, řidič tak může pohodlně manipulovat s břemeny až o hmotnosti 1 200 kg. U těžších nákladů dobře poslouží vylepšená varianta ECH 15C s hmotností 180 kg a celkovou nosností 1 500 kg.