08.11.2018

Kompletní řešení od jednoho dodavatele – společně k úspěchu projektu

Intralogistické řešení společností STILL a Dematic prezentované pro CASA v rámci zákaznického dne v Hamburku

Hamburk, 8. listopadu 2018 – Společnost STILL ve spolupráci se společností Dematic (sesterskou společností v rámci koncernu KION) automatizovala nové evropské distribuční centrum řetězce s domácím vybavením CASA International v belgickém Olenu.

Díky automatizovaným vozíkům s výsuvným zvedacím zařízením FM-X a regálovým vozíkům MX-X probíhá logistika plynule, čistě, tiše a rychle.

Dodávka zahrnovala kompletní analýzu materiálového a informačního toku a plánování a realizaci efektivní intralogistiky. Pro vytvoření koncepce regálového skladu zkombinovaly společnosti STILL a Dematic sedm automatizovaných vozíků s výsuvným zvedacím zařízením STILL FM-X a pět automatizovaných regálových vozíků STILL MX-X. „Materiálový tok ve společnosti Casa probíhá skutečně plně automatizovaně. Naše sériové vozíky STILL byly plně vybaveny technologií od společnosti Dematic,“ říká Luc De Boes, Head of Advanced Applications Region BUS ve společnosti STILL. Vozíky dostávají pokyny od řídicího softwaru Dematic pro přepravní vozíky pracující bez řidiče, který je propojený se systémem správy skladu zákazníka, takže mohou autonomně jezdit a zvedat. Dále jsou vybaveny nejrůznějšími senzory, aby se zabránilo srážkám a byla zaručena bezpečnost pracovníků ve skladu. Nabíjení akumulátorů probíhá rovněž plně automaticky.

„S touto investicí do automatizace jsme zlepšili plynulost materiálového toku a zároveň zvýšili produktivitu,“ vysvětlil Jurgen Geys, Integration Coordinator – IntraLogistics – Automation, 6. listopadu na zákaznickém dni společnosti STILL v Hamburku, který se letos poprvé konal společně se společností Dematic. Přitom pochválil spolupráci s oběma společnostmi, které projekt úspěšně realizovaly v rámci krátkého časového rámce a za provozu. „Základem úspěchu byly jasné dohody,krátké komunikační cesty, zkušenosti a odborná kompetence všech zúčastněných,“ shrnul Yves Gazin, Strategic Solutions Manager ve společnosti Dematic, a podtrhl tím výhody pro zákazníky, které jim přináší dodávka kompletních řešení automatizace od jednoho dodavatele. Společnost Dematic prezentovala na zákaznickém dni také kompaktní AutoStore, automatizovaný skladovací systém pro kontejnery s velmi vysokou hustotou skladu obsluhovaný roboty přistupujícími ke skladovanému zboží shora.

Kromě přednášek si mohli návštěvníci ve STILL Aréně vyzkoušet řadu strojů a funkcí naživo. Patřily sem i asistenční systémy, které získávají stále větší význam, protože na jedné straně zvyšují bezpečnost práce a na druhé straně zvyšují efektivitu nasazení manipulační techniky. Ukázalo se to i při předvádění funkce Active Floor Compensation (AFC) pro regálový vozík MX-X: systém eviduje nerovnosti podlahy v trase opěrných kol a v reálném čase je vyrovnává. Oproti pasivním systémům, které pouze tlumí, potlačuje systém aktivně vibrace ještě dříve, než vzniknou.

Dalším vrcholem výstavy byl nový vozík RX 20. Elektrický vysokozdvižný vozík, oceněný cenou IFOY 2018, zvítězil v nezávislých testech v oblastech výkonu překládky a rychlosti při jízdě, zvedání a zrychlování. Elektrický vysokozdvižný vozík s protizávažím s nosností 1,4 až 2 t navíc disponuje řadou asistenčních systémů. Patří sem mimo jiné zobrazení stability, snížení rychlosti jízdy při zdviženém nosiči vidlic a na přání také varovné světlo nebo polohovací laser pro optimální uchopení břemene.

Dalším stěžejním bodem zákaznického dne bylo téma managementu flotil. Společnost STILL využila své kompetence v této oblasti, aby jako poskytovatel služeb nabídla komplexní řešení pro management a provozování flotil napříč pobočkami zákazníka. Specialista na intralogistiku se sídlem v Hamburku řídí jen ve vlastní pronájemní flotile v oblasti EMEA 30 000 vozíků, a má tak neustálý přehled o jejich vytížení, průměrném stáří a stavu. A zkušenosti ukazují, že efektivní management flotil zvyšuje rentabilitu flotily a zabraňuje držení nadměrných kapacit. S internetovou platformou STILL neXXt fleet a různými inteligentními aplikacemi mohou provozovatelé ještě snáze řídit efektivitu své flotily manipulační techniky z jakéhokoli místa na světě. Systém nabízí přehled všech relevantních údajů a ukazatelů v jedné aplikaci s online přístupem ke každému stroji. Uživatel navíc dostane automaticky oznámení o blížících se termínech údržby nebo při překročení určitých hodnot.