15.09.2023

Na výběru regálů do výroby si dejte záležet, umí zefektivnit výrobní procesy

Jednou z prvních a nejdůležitějších součástí vybavení velkých i malých firem, které živí výroba, jsou regály. Bez nich není v provozu řád, a jestli je ve výrobním odvětví něco potřeba, je to právě on. I díky systému totiž výrobní firmy generují zisk. Proto je dobré zaměřit se na správný výběr regálů i do výroby.

Výroba tvoří podstatnou část naší ekonomiky. Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“. Máme být nač pyšní – vznikají u nás kvalitní, často inovativní produkty, které mnohdy dobijí světový trh. Co je však pro výrobu u nás důležité, je cena. Tu musíme s ohledem na východní trh zpravidla držet na uzdě, což znamená maximalizovat výrobní procesy a produkci tak urychlit. V dnešní době k tomu samozřejmě výrazně přispívá automatizace, než k ní ale firma dojde, měla by začít u výběru toho základního – vhodných regálů, kam uloží jak výrobní materiály, tak hotové výrobky.

Výběr regálu do výroby není jednoduchá disciplína, ovlivňuje ho totiž mnoho faktorů. Jedním z nich je odvětví. Těch je nepřeberně mnoho – může jít o elektroniku, křehké zboží, jako například porcelán nebo sklo, výrobky ze dřeva, látkový průmysl, těžké kovové výrobky apod. Dalším faktorem je velikost daného produktu. Může jít o drobné předměty nebo o rozměrné zboží. Ať už je vyrábíte, či jen skladujete, nechte si poradit od odborníků, kteří vám mohou ušetřit mnoho času a ve výsledku i peněz.

STILL, odborník na intralogistická řešení, má ve své nabídce obrovský výběr možností pro sklady i výrobní haly. Někoho může překvapit, že firma, která se specializuje na vysokozdvižné vozíky, dokáže navrhnout systém, kde tyto stroje třeba ani nejsou hlavním aktérem. „Nenabízíme pouze manipulační techniku, ale také regálové systémy, intralogistické systémy, systémy warehouse managementu, zkrátka všechno, co zákazník pro svůj sklad, výrobní halu nebo jiné prostory potřebuje,“ vysvětluje Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení STILL ČR.

Na návrh regálového řešení je dobré pohlížet od začátku systematicky. „S klientem se nejprve sejdeme a vyslechneme jeho představy, plány a potřeby a analyzujeme možnosti. Pak to všechno vyhodnotíme a navrhneme optimální řešení, které zohledňuje jeho podmínky, finanční rozpočet a další,“ popisuje postup Jaroslav Leun a pokračuje: „Někdy jsou to opravdu náročné úkoly, například řešíme propojení centrálních skladů s výrobou. Zabýváme se tedy nejen skladovacími prostory, ale i logistikou ve výrobě, zásobováním výrobních linek, dbáme na bezpečnost, optimalizaci a efektivitu. Vše musí perfektně fungovat. Jsme schopni vyhovět i přísným bezpečnostním požadavkům – například kvůli nebezpečným materiálům.

STILL má ve své široké nabídce mnoho různých typů regálů, ze kterých je možné vybírat a samozřejmě je také různě kombinovat. Odborníci ze STILL jsou vždy připraveni poradit, které vybrat a jaké kombinace zvolit. „Velký důraz klademe na osobní přístup k zákazníkům. Snažíme se na ně mluvit srozumitelným jazykem, aby věděli, co a proč jim navrhujeme,“ říká Jaroslav Leun. V nabídce společnosti STILL najdete příhradové paletové regály, vjezdové a průjezdové regály, pojízdné, spádové či konzolové regály, montované plošiny, policové regály, automatizované vertikální věže a mnoho dalších.