13.02.2020

Od inteligentního vozíku k plně automatizovanému logistickému procesu

"We drive automated vehicles" – inteligentní automatizace materiálových toků s produktovou paletou STILL iGo

Hamburk, 12. února 2020 – Stále více firem se v rámci své intralogistiky věnuje tématu automatizace. Důvody sahají od potřebného zvýšení efektivity přes potřebnou restrukturalizaci procesů až po nedostatek pracovních sil ve skladu. Nabídka a trh automatických intralogistických řešení proto kontinuálně roste. Přesto ne každá vysoce komplexní inovace je ekonomicky smysluplná pro každý úkol. STILL pomáhá firmám neztratit se v džungli komplexních nabídek Průmyslu 4.0 a provází je krok za krokem od analýzy potenciálu přes vytvoření koncepce až po implementaci.

"We drive automated vehicles" – inteligentní automatizace materiálových toků s produktovou paletou STILL iGo.

Se 100 lety zkušeností z oblasti intralogistiky a elektricky poháněné manipulační techniky a s 30 lety zkušeností z oblasti automatizace je STILL v záměrech automatizace intralogistiky kompetentním partnerem. Experti STILL vypracují pro každého zákazníka individuální řešení přizpůsobené dané společnosti. Toto řešení zahrnuje optimalizaci procesů, navržení skladu a poradenství v oblasti automatizace. Stupeň automatizace s e určuje dle procesů zákazníka. Nejdříve se provede analýza potenciálu a poté se v úzké spolupráci krok za krokem stanoví vhodná úroveň automatizace: manuálně, poloautomaticky, plně automaticky – podle toho, co je v příslušném případu nejvýhodnější.

"Společně se zákazníky analyzujeme materiálový tok a cíleně zjišťujeme požadavky a rámcové podmínky, abychom jim navrhli vhodnou technologii a správný stupeň automatizace. Řešení přitom musí odpovídat obchodním procesům a budoucím požadavkům intralogistiky. Spolu s širokým portfoliem STILL, které zahrnuje klasickou manipulační techniku, podpůrné asistenční systémy a autonomní a automatizované vozíky, nabízíme kompletní systémové řešení včetně plánování, projektování, všech potřebných komponent, implementace a individuálních servisních koncepcí," vysvětluje Noë van Bergen, Head of Automated Solutions ve společnosti STILL GmbH.

 

 

Postupně realizovatelná řešení s jistotou rozvoje v budoucnosti 


Pro vstup do automatizace nabízí STILL pro své vozíky široké spektrum asistenčních systémů a funkcí. Jednotlivé úkoly se přitom z obsluhy přenášejí na asistenční systém s cílem zvýšení bezpečnosti a výkonu překládky a usnadnění práce řidiči. Příkladem je navigační systém STILL iGo Pilot: S jeho pomocí vozík automaticky najede k předem zadanému cíli, popř. k cíli převzatému ze systému správy skladu, jakmile  e ovládána páka pojezdu. Výhody tohoto systému se projeví především ve skladech s úzkými uličkami s výškami zaskladňování až 18 metrů. Regálový vozík se přitom automatizovaně naviguje ideální trasou vidlicemi přímo k požadované paletě – pro zajištění maximální produktivity.

Dalším mezikrokem k plně automatizovanému procesu je autonomně pracující asistent: individuální, flexibilní stroje, které uživatele podporují v tom, co stále ještě umí nejlépe, například v odebírání zboží z regálu při vychystávání. Příkladem je STILL OPX iGo neo. Jedná se o vychystávací vozík, který se bez problémů vyzná v jakékoli topologii skladu, reaguje na obsluhu a sleduje ji na každém kroku. Napojení do softwarových systémů zákazníka není bezpodmínečně nutné. Jedná se tak o autonomní systém.

Nejvyšší stupeň automatizace STILL tvoří plně automatizovaná manipulační technika, jako jsou přepravní systémy pracující bez řidiče (FTS), se kterými je možné automatizovat veškeré procesy materiálového toku od příjmu zboží přes skladování, meziuskladnění, vychystávání, zásobování výroby a odvážení hotových výrobků až po expedicí zboží. Paleta strojů STILL se systémem iGo zahrnuje široký výběr automatizovaných sériově vyráběných vozíků a různých moderních druhů navigace, který nabízí individuální řešení pro každou architekturu skladu. Software iGo přitom přebírá řízení vozíků a provoz a zajišťuje aktivní vytížení flotily a sledování stavů nabití všech baterií. Moderní navigační technologie umožňují bezpečný a autonomní pohyb vozíků ve skladu. Vybavení vozíků systémy ochrany osob a vhodnými senzory zaručuje maximální bezpečnost a zajišťuje precizní rozpoznávání palet. Díky průmyslové výrobě automatizovaných sériových vozíků a standardizovaným automatizačním sadám s identickými komponenty, řídicími jednotkami a rozhraními, které ze sériových vozíků velmi rychle udělají automatizované vozíky (AGV – automated guided vehicles), je možné záměry automatizace rychle realizovat.

Kromě toho nabízí STILL v podobě iGo insights cloudový nástroj pro vyhodnocování dostupných dat, který z množství nashromážděných procesních informací filtruje souvislosti a odvozuje konkrétní doporučení, jak by bylo možné optimalizovat disponibilitu a výkonnost systému. Nástroj iGo insights využívá pro vylepšení výkonnosti systému princip strojového učení. Veškeré údaje, které systém FTS za dlouhé období nashromáždil, se nahrají na cloud a přes šifrovaný webový portál je možné je online vyvolat. Software v tomto toku dat identifikuje struktury, vypočte pravděpodobnosti a umožňuje proaktivní jednání – například při plánování údržby nebo oprav.

Noë van Bergen: "Všem našim zákazníkům zpřístupňujeme automatizaci vozíků 'We drive automated vehicles' náš kompletní sortiment automatizovatelných sériově vyráběných vozíků."

Návštěvníci se mohou rovněž těšit na naši další světovou novinku z oblasti elektrických vysokozdvižných vozíků, která bude na veletrhu prezentována poprvé. Zájemci najdou společnost STILL na veletrhu v Hannoveru od 20. do 24. dubna 2020 v hale 2, stánek C22.