06.05.2019

Omlazená ekologická flotila

Stovky vozíků pro Škoda Auto

Na přelomu let 2018 a 2019 proběhla ve společnosti ŠKODA AUTO kompletní obměna manipulační techniky, na níž se podílela firma STILL ČR. Nové vozíky jsou financovány formou operativního leasingu na dobu 60 měsíců. Celkem bylo do společnosti Škoda Auto dodáno v rámci této obměny 649 vozíků značky STILL. 

Václav Jung, projektový manažer ve společnosti STILL ČR, uvádí, že se jednalo o dodávku vozíků s elektrickým pohonem zahrnující retraky FM-X 17 a FM-X 25, čelní vysokozdvižné vozíky řady RX 20 a RX 60 a tahače LTX 70 a R 07-25. Součástí dodávky bylo také čtyřicet šest kusů ručně vedených vozíků typu EXV 16, EXV-SF 16 a EXV-SF 20. Všechny nové vozíky jsou již od 1. března 2019 nasazeny ve výrobních provozech společnosti ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi a v Kvasinách. „Vozíky jsou vybaveny standardními trakčními bateriemi. V Kvasinách, kde vozíky pracují v osmnáctihodinovém provozu, se nám podařilo zoptimalizovat počet baterií na koeficient 1,9 baterií na stroj.“ uvádí Václav Jung a dodává, že v rámci této obměny bylo dodáno i několik vozíků s Li-ion bateriemi.“ 

Objednávalo se od srpna 2018 
Výměna manipulační techniky představovala náročný proces, protože objem 649 vozíků rozhodně nebývá běžný. Práce na projektu začala již v lednu 2018 přípravou podkladů pro výběrové řízení. V srpnu byly vozíky postupně objednávány ve výrobních závodech společnosti STILL, pro které to také znamenalo ne zcela běžnou zakázku. Přeprava vozíků do Mladé Boleslavi byla zahájena na konci loňského roku a k předání posledního vozíku došlo koncem března letošního roku. Zároveň s dodávkou nových vozíků byly z provozů společnosti ŠKODA AUTO průběžně stahovány ojeté vozíky značky STILL. Zákazník jako je ŠKODA AUTO klade vysoký důraz na bezpečnost a ergonomii manipulační techniky. Všechny dodané vozíky jsou proto ve standardu vybavené modrými světly, a to jak zadními tak i předními. Novým bezpečnostním prvkem pro vozíky s kabinou jsou ochranné mříže na střeše vozíku. 

Joystick nahradil pákové ovládání 
Všechny čelní vysokozdvižné vozíky jsou vybaveny joystickem, který u vozíků STILL nahrazuje doposud ve ŠKODA AUTO používané pákové ovládání. „Všechny nové retraky i čelní vozíky již mají joysticky stejného provedení. Tato standardizace umožňuje snadný přechod řidičů z retraku do čelního vozíku a obráceně. Snažíme se, aby bylo ovládání vozíků snadné a co nejpříjemnější, aby se řidič mohl soustředit pouze na práci,“ vysvětluje Václav Jung a dodává, že veškerá manipulační technika je vybavena systémem Fleet Manager s GPRS přenosem dat. „Tento systém zákazníkovi umožňuje kontrolovat využití manipulační techniky z hlediska efektivity logistických procesů a nájezdu motohodin. Navíc Fleet Manager obsahuje nárazový modul, který dokáže vyhodnotit případnou kolizi vozíku a odeslat informaci o incidentu, což dává možnost okamžité kontroly každého vozíku. Dále tento systém umožňuje omezit nebo povolit přístup k jednotlivým strojům, v tomto případě k tomu firma STILL dokázala využít stávající zaměstnanecké karty ŠKODA AUTO, tzn. nebylo potřeba dodávat další speciální přístupové karty nebo čipy.“ Kompletně celá nová flotila vozíků STILL je osazena LED osvětlením, které mimo excelentní světelný výkon, znamená pro zákazníka i podstatnou úsporu spotřeby vozíků. 

Důležité bezpečnostní prvky 
Jde především o tahače, ať už se sedící nebo stojící obsluhou, retraky s výškou zdvihu až 9,2 metru, čelní vysokozdvižné tříkolové a čtyřkolové vozíky s nosností až pěti tun a speciály. Manipulační technika disponuje řadou nových funkcí. Například 12- a 24voltovými zásuvkami, které slouží k dobíjení čtecích zařízení a tabletů potřebných při práci v logistických provozech. Zástupci ŠKODA AUTO oceňují mimo jiné bezpečnostní prvky, mezi které patří modré LED osvětlení v přední i zadní části vysokozdvižných vozíků upozorňující na jejich pohyb, nebo ochranné mříže nad střechou kabin zabraňující jejich poškození při pádu drobných předmětů. Manipulační technika disponuje také bezpečnostními pásy proti vypadnutí a případnému zranění obsluhy. Výrobci mysleli i na zaměstnance, kteří s vozíky denně pracují. Pro komfort a zajištění ergonomie práce nahradili ovládací páčky loketní opěrkou a joystickovým ovládáním. Přídavné topení nově pomůže v chladnějším počasí s ohřevem kabiny a robustní koženkové (hygienické) sedačky umožní obsluze větší pohodlí. Modernizace manipulační techniky rovněž přispívá k ochraně životního prostředí a představuje další krok k Zelené logistice, jedné z priorit strategie společnosti ŠKODA AUTO. 

Firma STILL nabízí řešení vnitropodnikové logistiky a inteligentní kombinace vysokozdvižných vozíků, skladové techniky, softwaru, služeb a servisu. Aktivity zakladatele firmy Hanse Stilla, který se v roce 1920 pustil do podnikání s obrovskou mírou kreativity, podnikatelského nadšení a kvality, rychle přerostlo v celosvětově známou a silnou značku.