23.11.2019

Přemožitel vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem

Nizozemsko, listopad 2019 - Nový vysokozdvižný vozík RX60 značky STILL obstál v testu vysokozdvižných vozíků nejlépe. Vůbec poprvé za 31 let testování zaznamenal elektrický vysokozdvižný vozík vyšší produktivitu než vozík se spalovacím motorem. Nejmladší vysokozdvižný vozík značky STILL ve verzi High-Performance dosahuje stejného zrychlení a srovnatelné rychlosti zdvihu a jízdy jako dieselové vozíky, ovšem bez hluku a nežádoucích emisí.

Vysokozdvižný vozík RX60-25

Nový vysokozdvižný vozík RX60-25 značky STILL ve verzi High-Performance je prostorný, rychlý, produktivní a úsporný. Již delší dobu je patrné, že si elektrické vysokozdvižné vozíky v porovnání s vozíky s dieselovými a LPG motory získávají čím dál větší oblibu. Jsou téměř imunní vůči nepříznivým venkovním podmínkám a díky prostorné kabině má řidič potřebné pohodlí. Elektrické vysokozdvižné vozíky jsou také čím dál úspornější, a i na jedno nabití vydrží mnohem déle. Přidejme k tomu ještě výhody lithium-iontových baterií, mezi něž patří například příležitostné nabíjení, a argumenty proti výběru elektrického vysokozdvižného vozíku mizí podobně jako sníh na slunci. Mezi nejčastěji zmiňované výhody vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem patří snadné tankování paliva, jejich rychlost a produktivita. Mimořádný výkon vozíku RX60-25 ve verzi High-Performance během testování však tento argument vyvrací, vozík totiž při překládce palet dosáhl zatím nejvyšší produktivity. Díky prokazatelně vysoké výdrži baterie zvládne vozík téměř jeden a půl dne provozu. Budete-li navíc vozík dobíjet během přestávek, můžete jezdit téměř bez omezení. Znamená to tedy, že jsme našli přemožitele vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem?

Rozšíření konceptu vysokozdvižného vozíku RX20

Zčásti v důsledku aktuálního zájmu o ochranu životního prostředí, emisní kauzy Diesel-Gate a neutuchající snahy o snižování údržby a nákladů došlo k výraznému navýšení podílu elektrických vysokozdvižných vozíků na trhu. Společnost STILL na tento stav reaguje nabídkou nové řady vysokozdvižných vozíků RX60 o hmotnosti 2,5 až 3,5 tuny. Tato řada zahrnuje 7 modelů a opírá se o koncept řady RX20, uvedený na trh před dvěma lety. Prodloužením původního konceptu se zvětšil pracovní prostor i prostor na nohy. Vozík byl dále doplněn o větší schůdek pro výstup a nástup a nový inteligentní displej, který je připevněn k loketní opěrce. Nižším posazením palubní desky došlo k optimalizaci viditelnosti přední části vozíku.

Aby vozík vyhovoval stále náročnějším požadavkům, je model RX60 vyráběn z robustnější oceli. Dvířka baterie například unesou až dvě osoby a neohýbají se.

Větší pracovní prostor

Uvedené výhody se při testování projevily ihned. Schůdek vozíku RX60 je prostorný a pracovní prostor v kabině i prostor pro nohy jsou zcela dostačující. Výhled přes vidlici a nad střechu je velmi dobrý. Díky displeji na nastavitelné loketní opěrce má řidič po ruce všechny informace a může snadno nastavit režim jízdy a zdvihu, včetně režimu úspory energie Blue-Q a režimu Sprint pro dosažení mimořádného výkonu. Loketní opěrku lze nastavit vodorovně a svisle. Výška by podle našeho názoru mohla být o něco menší.

Vozík je vybaven střešními sloupky s ocelovými rukojeťmi pro snadný nástup/výstup a couvání. Rukojeti chladí, nicméně jsou dostatečně dlouhé na to, aby řidičům s různou výškou úchopu posloužily. Při couvání postrádáme možnost ovládat skrze rukojeť klakson, dle informací společnosti STILL je však k dispozici i tato možnost.

Citlivý a rychlý

Řízení nového vysokozdvižného vozíku RX60 je velmi předvídatelné. Vozík se chová přesně tak, jak očekáváte, a má dobrou směrovou stabilitu jak s nákladem, tak bez. Sloupek řízení nabízí čtyři fixní polohy, nicméně bez možnosti nastavit si výšku. Ovládací knoflík lze přetočit přes polohu „zastavení“, takže jej můžete při jízdě rovně nastavit do požadované polohy. Tato poloha není synchronizována a po chvíli se změní, takže akci můžete/musíte opakovat.

Funkce stěžně jsou na testovacím vozíku ovládány dvěma páčkami na loketní opěrce. Ta vlevo slouží pro zdvih/spouštění a náklon, ta vpravo pro boční posuv a dodatečné funkce, které nyní nejsou aktivní. Manipulace je velmi přesná a citlivá. Rychlost zdvihu u této verze – výkon 25 kW místo 20 kW – je neuvěřitelná. Naměřili jsme rekordní rychlost bez zátěže, a to více než 66 centimetrů za vteřinu!

Vždy pod kontrolou

Při jízdě je jasně patrný vliv verze High-Performance. Namísto 2x 8,5 kW je testovací model RX60 ve verzi High-Performance vybaven hnacími motory 2x 9,6 kW. Finální řada bude vybavena 2x 10,5 kW. Při nejvyšší možné rychlosti jízdy a zdvihu a režimu Sprint vozík vyrazil kupředu jako blesk a během chvíle jsme jeli rychlostí přes 22 km/h. Kombinací zrychlení a rychlosti jízdy a zdvihu jsme dosáhli produktivity 363 palet za 8 hodin práce. Nejlepší dieselový vozík v této třídě zvládl za stejné množství času 358 palet a do této chvíle nejlepší elektrický vysokozdvižný vozík pouze 339 palet. Nový vysokozdvižný vozík RX60 značky STILL nejenže nabízí silný výkon a vysokou rychlost, ale je také zvládnutelný a předvídatelný. Vozík je působivě rychlý, nicméně se chová tak, jak předpokládáte. Dokonce i brzdění v režimu maximálního výkonu odpovídal očekáváním. Naměřené regenerační brzdění je velkorysé a do značné míry těží z lithium-iontové baterie. Stupeň regenerace, a tedy i brzdění, se s vybíjením baterie zvyšuje.

Dlouhá životnost

Díky regeneraci, optimalizovanému softwaru a novému nastavení regulátoru co nejblíže hnacím motorům je vysokozdvižný vozík RX60 značky STILL energeticky úsporný. I při maximálním provozním výkonu dosáhneme s lithium-iontovou baterií s kapacitou 670 Ah/80V celkem 12 hodin a 51 minut provozu. Baterie nabízí nejen výhodu příležitostného nabíjení, ale i při 90-95 % vybití je efektivnější než olověná baterie s kyselinou sírovou, kterou lze vybít maximálně z 80 %.

Pro ty, kteří upřednostňují nižší rychlosti a delší provozuschopnost: se zapnutým režimem úspory energie Blue-Q dosáhnete u nejlepšího elektrického vysokozdvižného vozíku provozuschopnosti přes 16 hodin na jediné nabití a současně zachováte produktivitu.

Závěr

Na základě výsledků testovaného vysokozdvižného vozíku RX60-25 ve verzi HighPerformance konstatujeme, že značka STILL nastavila nový standard elektrických vysokozdvižných vozíků v tomto segmentu. Žádný jiný elektrický vysokozdvižný vozík nedosáhl podobné produktivity, a vůbec poprvé tak v tomto ohledu našel dieselový vysokozdvižný vozík svého přemožitele. Doplňme ještě tichý provoz, flexibilitu, nižší náklady na elektřinu jakožto zdroje energie, snadné ovládání, nižší údržbu a velmi předvídatelnou manipulaci, a máme tu čest s jasným přemožitelem vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem – s elektrickým vozíkem RX60 značky STILL.

Mezi prvky, které by si možná zasloužily vylepšení, patří nastavitelnost loketní opěrky, funkce klaksonu při couvání a chladný povrch rukojetí.

 

(zdroj: https://logisticsinside.nl/test-video-still-rx60-25-high-performance-ic-killer

Text a fotografie: Andersom Testing, Theo Egberts a Mark Dohmen)