20.10.2023

Repasované vozíky STILL jsou udržitelnou alternativou

Udržitelnost a dopady na životní prostředí, to jsou témata, která se napříč obory skloňují stále častěji. Pro společnost STILL je ekologie samozřejmostí již 35 let. Se čtyřmi repasními centry v Evropě dnes firma každoročně repasuje přibližně 8 000 vozíků. Číslo navíc každým rokem roste.

Společnost STILL začala použité stroje repasovat podle jednotných standardů kvality a následně je opětovně nabízet zákazníkům již na konci 80. let minulého století. Vybudovala k tomu v Evropě vlastní síť repasních center, kterou postupně rozšiřuje. První vzniklo v roce 2008 ve Stuhru u Brém, v roce 2014 následovalo další v polské Rokietnici a v roce 2017 v italském Lainate blízko Milána. Na podzim 2023 se pak otevřelo čtvrté repasní centrum v tureckém Çerkezköy. V rámci Evropy mohou zákazníci vybírat z přibližně 25 000 repasovaných vozíků v prémiové kvalitě, a to rychle a dokonce on-line.

V České republice vozíky značky STILL dostávají nový život také v Centru repasované manipulační techniky ve Velkých Bílovicích u Brna. To vzniklo v roce 2017 a nachází se na ploše 6 700 m2. Jeho roční kapacita činí až 2 000 vozíků.

Prodloužení životnosti již používaných vozíků je šetrné k životnímu prostředí, jelikož se snižuje potřeba výroby nové techniky. K životnímu prostředí je navíc šetrný i samotný proces repase.

Repasované vozíky – udržitelná alternativa, nízká cena i výborná kvalita

„Použité vozíky, které ve Velkých Bílovicích procházejí repasí, byste na první pohled nerozeznali od nových. Všechny procházejí kvalifikovaným servisem a splňují všechny potřebné zátěžové testy. V posledních letech se čím dál více setkáváme s tím, že zákazníci volí vozík z druhé ruky jako cenově dostupnější alternativu, která je zaštítěna kvalitou výrobce. Opotřebované díly používaných vozíků nahrazujeme vždy pouze originálními díly techniky značky STILL,“ říká Michal Křenek ze společnosti STILL ČR.

Motivace zákazníků společnosti STILL k nákupu použitého vozíku mohou být různé. Velký zájem mají malé a střední firmy a podniky s menším objemem přepravních úkolů a kratšími dobami nasazení strojů, které ale zároveň vyžadují velmi dobrou kvalitu a servis. Kompletní spektrum servisních služeb STILL totiž platí i pro použité stroje – od dostupnosti náhradních dílů až po preventivní cykly údržby k zajištění maximální flexibility a disponibility. „Koupě repasovaného vozíku STILL zákazníkům přináší nejen garantovanou kvalitu výrobce, ale také široký a kvalifikovaný servis za atraktivní cenu. O veškeré repasované manipulační technice se vedou podrobné záznamy. Zákazník tak má ucelený přehled o stavu kupovaného vozíku,“ konstatuje Michal Křenek ze společnosti STILL ČR.

Udržitelnou cestou se však stále častěji vydávají také společnosti, které vysokozdvižné vozíky používají v každodenním provozu a intenzivně. Zejména přepravní úkoly, které neznamenají nepřetržité nasazení, jako je například nakládání a vykládání nákladních automobilů, velmi dobře zvládnou použité stroje. Vedle finančních aspektů zde hrají velkou roli ekologické důvody. „Podpora delších produkčních cyklů, ochrana cenných zdrojů a průkazné snížení vlastní uhlíkové stopy jsou dnes pro mnoho firem velmi důležité,“ uzavírá Michal Křenek.