25.01.2018

RX 20 - Paket nabitý energií, který elektrizuje provozovatele i obsluhu

Společnost STILL kompletně inovovala nejprodávanější elektrický vysokozdvižný vozík RX 20.

Nová konstrukční řada RX 20 se skládá z celkem 13 typů vysokozdvižných vozíků – ze sedmi tříkolových a šesti čtyřkolových – a je dimenzována pro břemena o hmotnosti od 1,4 do 2 t při vzdálenosti těžiště břemene 500 mm.

Hamburk, 25. ledna 2018 – S uvedením nezaměnitelného stříbro-oranžového vozíku RX 20 na trh se společnost STILL již v roce 2005 přesně trefila do potřeb provozovatelů a obsluhy elektrických vysokozdvižných vozíků. Dokládá to již více než 80 000 vyrobených kusů. Nyní intralogistická společnost se sídlem v Hamburku svůj prodejní bestseler kompletně přepracovala, vylepšila v oblastech kompaktnosti, ergonomie, výkonu a preciznosti, a vybavila inteligentními asistenčními systémy. 

Nová konstrukční řada RX 20 se skládá z celkem 13 typů vysokozdvižných vozíků a je dimenzována pro břemena o hmotnosti od 1,4 do 2 t při vzdálenosti těžiště břemene 500 mm. Chytré univerzální vozíky se výborně hodí pro kombinovaný provoz uvnitř budov a venku a přepravují zboží s maximální rychlostí 20 km/h rychle a bezpečně i na dlouhých trasách. Své schopnosti využívá vozík RX 20 i při stohování palet do výšky až 5 900 mm.

Efektivní paket nabitý energií byl koncipován pro nejrůznější použití a je první volbou všude tam, kde je potřeba vysoký výkon překládky a disponibilita v náročném dvou- nebo třísměnném provozu. Díky výjimečně kompaktní konstrukci je tento vozík zajímavý zejména pro nasazení, kde jsou kvůli úzkým jízdním drahám malé šířky pracovních uliček. Podrobnosti o inovacích:

Velký důraz je kladen na sílu a výkon: Vozík je vybaven kompletně novým hnacím modulem, do kterého jsou zapouzdřeny dva bezúdržbové trojfázové pojezdové motory s aktivním chlazením a měniče nové generace. Toto řešení zajišťuje nejen vysoký a spolehlivý výkon, ale také vynikající stoupavost na rampách. Podle jmenovité nosnosti může agilní vozík s maximální přípustnou hmotností břemene překonávat rampy nebo stoupání se sklonem až 20 %. 

Aby vozík poskytoval vždy takový výkon, jaký se od něj v příslušném nasazení očekává, může zákazník přepínat tlačítkem mezi lepší energetickou efektivitou nebo vyšším výkonem překládky. V každém jízdním programu lze nastavit rychlost, zrychlení a elektrické brzdění při změně směru jízdy. 

Vysoká obratnost a kompaktnost: Pro zákazníky, kteří potřebují velmi kompaktní vozíky s nosnostmi 1,4 nebo 1,6 t, jsou perfektní volbou extrémně obratné modely RX 20-14C a RX 20-16C. Svou obratnost získávají tyto stroje díky extra krátkému rámu, který umožňuje dosažení malé šířky pracovní uličky a současně použití baterie   s velkou kapacitou (625 Ah).

U čtyřkolových vysokozdvižných vozíků přispívá ke zmenšení šířky pracovní uličky kombinovaná klasická náprava. Ve srovnání s předchozími modely mají tříkolové vysokozdvižné vozíky až o 29 mm a čtyřkolové vysokozdvižné vozíky až o 171 mm menší šířku pracovní uličky.

Nové vozíky RX 20 jsou již ve standardní výšce 2 035 mm vhodné pro nasazení v kontejnerech. Pro použití s velmi nízkými průjezdy nebo v nákladních vagonech je vozík k dostání také s výškou ochranné stříšky jen 1 949 mm.

Nová koncepce baterie zajišťuje dlouhý dojezd a vysokou disponibilitu: 
48V elektrické vysokozdvižné vozíky se standardním rámem mohou nyní používat baterie s kapacitou 625 Ah v zapojení A nebo B, aby provozovatel mohl nadále používat své stávající baterie a podle profilu nasazení využívat výhody příslušných baterií. Variability baterií dosahuje STILL duálním prostorem baterie, který je na trhu dosud unikátní. S ním je zákazník výborně připraven i na budoucnost, protože je možné použít i nové technologie baterií, například lithium-iontové baterie. Stejně jako u předcházejících modelů je i u vozíku RX 20 důležitým faktorem úspěchu jednoduchá a rychlá výměna baterie z boku pomocí nízkozdvižného vozíku. 

Atraktivní vozík s moderním a elegantním designem: Společnost STILL kladla velký důraz na kvalitní materiály a robustní konstrukci. Na vnější části jsou plastové díly z velké míry nahrazeny ocelí. 

Vynikající výhled do všech stran přispívá ke snížení počtu nehod: Společnost STILL optimalizovala i stožár a velmi inteligentně kombinuje výkonné zvedání s optimálním výhledem přes stožár. Profily stožáru tuhé v ohybu a krutu zajišťují bezpečnou a rychlou manipulaci i s těžkými břemeny při vysokých zbytkových nosnostech. Nová zvedací zařízení se vyznačují úzkým složeným paketem profilů a použitím C-profilů ve vnějším stožáru. Zvedací válce jsou umístěny za profily. Řidič tak má dobrý výhled jak přes stožár, tak kolem něj. 

Pro optimální výhled do všech stran byla konstruována i ochranná stříška řidiče, tím je možné rychlé a bezpečné zaskladňování a vyskladňování i ve vysokých úrovních regálu. 

Vyšší ergonomie zaručuje neunavující a produktivní práci: Pracoviště vozíku RX 20 poskytuje řidiči dostatek prostoru. Začíná to již u snadného nastupování, které umožňuje velká stupačka. Výška prostoru pro nohy je přibližně o 60 mm snížená a pracoviště řidiče je o 50 mm níže. 

Výška kabiny v interiéru byla zvýšena o 16 mm a poskytuje dostatek prostoru pro hlavu i vysokým řidičům. Velké madlo, protiskluzná gumová rohož a neklouzavá hrana stupačky zvyšují bezpečnost při nastupování a vystupování. Prostor pro nohy je velký a o dostatek volného prostoru se společnost STILL snažila i v okolí pedálů. Větší prostor pro nohy potěší i servisní techniky. Při provádění údržby musí uvolnit pouze jeden plech a už mají neomezený přístup ke všem prvkům, u kterých se provádí servis. 

Společnost STILL navíc citelně vylepšila hladinu hluku vysokozdvižných vozíků. Výrazně redukovány byly zejména hluky čerpadla zvedání a řízení. 

Preciznost zvyšuje bezpečnost a výkon: STILL EASY Control, kompletně nově vyvinutá zobrazovací a ovládací jednotka, funguje jako bezpečnostní a komunikační centrála. Plně grafický barevný displej s automatickou regulací jasu informuje řidiče nejen o všech parametrech vozíku, jako je rychlost jízdy, úhel naklonění, stav baterie, spotřeba energie atd., ale řidič může – díky řízení prostřednictvím menu a tlačítek s oblíbenými funkcemi – přistupovat také přímo k programům jízdy a zdvihu, zobrazení zbývajícího nabití baterie a k mnoha dalším funkcím. Zobrazení směru jízdy na displeji zvyšuje výkon překládky a bezpečnost.

Řada asistenčních funkcí, mimo jiné zobrazení stability na displeji a omezení rychlosti při zdviženém nosiči vidlic, zvyšuje nejen bezpečnost, ale také přispívá k precizní manipulaci s břemenem, což zvyšuje výkon překládky. 

Ve vozíku RX 20 se využívají i známé asistenční funkce, například systém Curve Speed Control, který automaticky přizpůsobuje rychlost v zatáčkách podle úhlu zatočení.