27.03.2019

STILL ČR organizuje různá školení pro své zákazníky

Věrohodná simulace umocňuje zážitek.

Praha, březen 2019 – Společnost STILL ČR neposkytuje pouze služby v oblasti intralogistiky a manipulační techniky, ale pro své zákazníky rovněž organizuje různá školení a kurzy pro pracovníky ve skladech. Jedním z nich je kurz první pomoci, které pro STILL ČR zajišťuje firma Fitstop.

Ve skladu dochází k nejčastějším úrazům při střetu člověka s manipulační technikou. Vysokozdvižné vozíky váží až několik tun a jakákoli kolize končí většinou těžkým úrazem. K nejčastějším patří pohmožděniny, zlomeniny a nezřídka také otevřené zlomeniny. Při nabíjení baterií pak může dojít k poranění elektrickým proudem. Ke zraněním rovněž dochází při pádu předmětu z regálu.

Pomoc se musí dostat do povědomí

Společnost Fitstop spolupracuje s firmou STILL ČR již několik let. Zajišťuje pro ni cvičení v kanceláři pro sedavá zaměstnání a rovněž kurzy první pomoci. Radka Měšťanová, jednatelka společnosti Fitstop, upozorňuje, že na trhu existuje mnoho školení zaměřených na první pomoc, která však mají různou úroveň a také se liší cenou. Většinou školí lidé, kteří nemají žádnou praxi a nikdy nikoho skutečně nezachraňovali. Proto Fitstop spolupracuje se dvěma lékaři (leteckými záchranáři) z pražské záchranné služby, jejichž kurzy probíhají na vysoké odborné úrovni.

"Vždy se zaměřujeme na konkrétní pracovní prostředí a často spolupracujeme s firemními lékaři, kteří nám poskytnou konkrétní osnovu, co je vhodné školit. Ve skladech se pracuje s vysokozdvižnými vozíky, takže hrozí rizika zranění vdůsledku kolize pracovníka svozíkem. Může dojít ktěžkému zranění a následnému šoku či bezvědomí,“ uvádí Radka Měšťanová a dodává, že školení probíhá po teoretické stránce i po stránce praktické na základě modelových situací, které mohou nastat. Pár záchranářů je dokonale sehraný. Jeden z nich představuje zraněného a druhý ho ošetřuje. Simulace zranění musí být věrohodná, a to včetně emotivního přístupu. „Snažíme se, aby se školení účastnily skupiny maximálně o deseti lidech. Všechny posluchače se snažíme do dění zapojit. Každý z nich musí dostat příležitost vyzkoušet si poskytnout první pomoc v praxi. Důležité je, aby se jednotlivé úkony dostaly do povědomí každého posluchače."


Aby se kurzy dostaly posluchačům do povědomí, je nutné zažít modelovou situaci alespoň třikrát. Firmy se v současnosti potýkají s poměrně velkou fluktuací zaměstnanců, proto se snaží pořádat kurzy první pomoci každý rok. Potřebují mít jistotu, že na pracovišti bude vždy někdo proškolený, který dokáže v případě nutnosti pomoct.

Kurzy probíhají přímo ve skladu

Jedním ze zákazníků, pro které firmy STILL ČR a Fitstop kurzy první pomoci pořádají, je společnost PEPSICO CZ s.r.o., člen skupiny karlovarské minerální vody a.s. Kurzy pro všechny zaměstnance zde probíhají jednou ročně. Přestože je povinná účast vyžadována pouze po vedoucích pracovnících, kurzy běžně navštěvují také řadoví zaměstnanci. Kurzy zaměřené na první pomoc, které ve firmě PEPSICO proběhly 11. a 18. března, byly zaměřeny na skladníky a obsluhu vysokozdvižných vozíků. Pochopitelně vše probíhalo s ohledem na provoz ve skladu, který nesměl být přerušen.

"Šlo nám o to, aby oba kurzy proběhly přímo ve skladu. Díky tomu jsou naši skladníci schopni poskytnout první pomoc bez jakýchkoli zábran a stresu, protože toto prostředí velice dobře znají," je přesvědčen Petr Polák, Health&Safety&Environment Manager CR&SR společnosti PEPSICO CZ, a dodává, že z celkového počtu úrazů ve firmě se většina z nich stane právě ve skladu. Proto je tak důležité, aby skladníci věděli, jak se mají v krizových situacích chovat.

Kurz byl koncipován tak, aby posluchače připravil na zvládání emergentních situací. Obsah zahrnoval život zachraňující úkony, tedy to úplně nejdůležitější, a také ošetření běžných úrazů, jako jsou zlomeniny apod. Nechyběly ani vhodné kapitoly z interny a základy poranění hlavy, což patří k jednomu z nejvíc podceňovaných úrazů, které jsou smrtelně nebezpečné. Instruktor též poradil s výběrem nebo složením správného vybavení do lékárničky, neboť to je základ pro účinnou záchranu života.