02.06.2023

Vozíkům STILL stačí jedna baterie Li-Ion i pro třísměnný provoz

Ve světě technologií se v poslední době stále více prosazují baterie Li-Ion, a to zejména pro nulové emise CO2 a možnost téměř kompletní recyklace. Jakmile se ukázaly progresivní možnosti jejich využití, staly se jasnou volbou také pro výrobce moderních vysokozdvižných vozíků či elektromobilů a používají se dokonce i ve velkých bateriových úložištích v energetice. Proč jsou tak žádané a co nám mohou přinést?

Kromě nulových emisí do ovzduší baterie Li-Ion pracují s lepší účinností a využitelností energie než ty tradiční, olověné a opakované nabíjení nemá vliv na jejich výkon. Představují pohon pro 21. století, který kombinuje šetrnost k životnímu prostředí s vysokým funkčním výkonem a úsporou energie,“ vysvětluje Václav Jung, produktový manažer ze společnosti STILL ČR.

STILL patřil ve svém odvětví k prvním, kdo začali Li-Ion baterie používat ve svých vozících. V současnosti se již uplatňují u velkého množství zákazníků této společnosti a jsou také součástí ústřední filozofie firmy v oblasti ochrany životního prostředí „ZERO Emission“, kterou se STILL jako přední výrobce elektrické manipulační techniky už několik let řídí a k níž se snaží vést i své zákazníky.

Zájem o technologii Li-Ion stále roste. Napomáhá tomu pozitivní cenový vývoj na trhu s tímto typem baterií i jejich rozšíření v automobilovém průmyslu. Uživatel by se ale při výběru neměl zaměřovat jen na pořizovací náklady, měl by vzít v úvahu i další důležité vlastnosti baterií, které se u jednotlivých dodavatelů výrazně liší.

Oproti olověným baterie Li-ion vynikají v otázce životního prostředí, a to nejen díky nulovým emisím CO2, ale i možnosti téměř kompletní recyklace, nabízejí ale rovněž lepší nabíjecí účinnost či vyšší energetickou hustotu. Mají také řadu výhod, které ocení firmy i jejich zaměstnanci v praxi. „Baterie Li-Ion společnosti STILL mají garantovanou životnost až 2 000 nabíjecích cyklů, lze je bez problémů mezidobíjet, aniž by se zkrátila jejich životnost, a jsou prakticky ‚bezúdržbové‘. Vzhledem k rychlému nabíjení lze vozík používat prakticky 24 hodin bez přestávky na výměnu baterie. Tu stačí jen během provozu průběžně dobíjet. V neposlední řadě je pak velkou výhodou jejich pracovní rozsah z pohledu teploty okolního prostředí. Díky použité technologii tyto baterie zvládnou teploty v rozsahu -35 až +60 °C,“ vyjmenovává Václav Jung.

Pro každou kategorii manipulační techniky společnost STILL nabízí tři různé kapacity baterií Li-Ion. Typ techniky přitom není limitujícím faktorem. Tím je pouze způsob jejího využití, který neumožňuje efektivní nasazení této technologie, jako je například nedostatek časových oken v logistickém procesu, kvůli kterému nelze zajistit potřebnou četnost mezidobíjení.

Společnost STILL nabízí výběr baterií Li-Ion a nabíječek nejvyšší kvality i servis profesionálně vyškolených týmů. Mimořádná kvalita jí pak umožňuje poskytnout zákazníkům 100% záruku funkčnosti po dobu 5 let nebo 2 000 plných nabíjecích cyklů, případně 80% záruku na kapacitu po 5 letech nebo 2 000 plných nabíjecích cyklech, což je nejen efektivní a ekologické, ale také ekonomické.

Dá se očekávat, že v manipulační technice budou baterie Li-Ion vynikat i v blízké budoucnosti a poptávka po technice s tímto pohonem bude i v dalších letech stoupat,“ předvídá Václav Jung.