15.09.2023

Vozíky STILL – spolehliví parťáci do těžkých provozů

Pokud potřebujete kvalitní a efektivní manipulační techniku, která zvládne i těžké provozy, společnost STILL je ta správná volba. Její vozíky vám speciálně upraví podle vašich potřeb a požadavků. Poradí si v extrémně nízkých i vysokých teplotách, nezaleknou se ani provozů s vysokým výskytem prachu nebo jiných rizikových prostředí. Využití najdou ve slévárenském, chladírenském, nápojovém či výbušném provozu.

Chladírenské prostředí

Aby byl vozík v takovém provozu schopen spolehlivého a bezpečného fungování jako v běžných podmínkách, musí být přizpůsoben dlouhodobým nízkým teplotám. Vozíky pro chladírenské prostředí jsou proto vybaveny hydraulickým olejem, který je na rozdíl od běžného nízkoteplotní. Speciální úprava displeje zaručí funkčnost a čitelnost i při velmi nízkých teplotách. „Samozřejmostí je i tepelná ochrana obsluhy stroje, o kterou se postará uzavřená kabina, v níž nechybí výkonné vytápění s možností výhřevu řidičovy sedačky pro extra komfort. V sortimentu STILL nabízí také speciální retrak FM-X s kabinou navrženou přímo pro obsluhu mrazírny. Vyhřívaná kabina je přizpůsobena dlouhodobému nasazení v okolních teplotách až 30 °C pod bodem mrazu. Zároveň je vybavena dvojitými termoizolačními skly, která zaručí minimální propouštění tepla mimo kabinu,“ popisuje Ivo Kocum, produktový manažer STILL ČR.

Slévárenské prostředí

Oproti chladírenskému prostředí je technika ve slévárnách vystavena vysokým teplotám. STILL proto nabízí konfiguraci pomocí řady prvků chránících důležité části techniky před tepelným poškozením. Jde například o prvky mechanické a termoizolační ochrany náklopových pístnic nebo hydraulických hadic před poškozením způsobeným vysokou teplotou či odlétajícími žhavými částicemi. Proti žhavým kouskům horkého kovu je samozřejmě chráněn i prostor řidiče. V tomto případě je samozřejmostí uzavřená kabina, kterou lze dovybavit klimatizací a dvojitými polykarbonátovými termoizolačními skly zajišťujícími ochranu obsluhy a maximální pohodlí během výkonu práce. Je zde také možnost instalace speciálních přídavných zařízení, jako jsou typové nalévací kalíšky. Často jsou stroje na požadavek klientů osazeny i dalšími komplementy, jako je rotátor nebo vyklápěcí kleště na kulaté nádoby.

Nápojářské prostředí

Vozíky STILL dodávané nápojářským firmám bývají zpravidla požadovány v úpravě se zvýšenou polohou sedadla řidiče. To je oproti vozíkům ve standardních provozech zvýšeno až o 35 cm, aby měl řidič co nejlepší výhled na manipulované palety. I u vozíků v nápojářském prostředí si klienti mohou zvolit a nakonfigurovat vozík s přídavnými zařízeními, která umožňují manipulaci více palet najednou pro co možná nejefektivnější práci.

Výbušné prostředí

Při práci v rizikových prostředích je zásadní specifikace konkrétních rizik, která vždy stanoví sám klient. V těchto případech je nutná speciální úprava techniky v závislosti na konkrétním prostředí, ve kterém se bude pohybovat. „Každý rizikový faktor vyžaduje rozdílné úpravy, ať už se jedná o plyn, hořlavé páry nebo prach či výbušniny. U každého z nich se definují další konkrétní parametry prostředí, jako jsou teplotní třída, druh explozivního prostředí nebo teplota vznětlivosti. Rozsah úprav techniky se odvíjí od toho, aby umožnil bezpečný provoz v daném prostředí,“ doplňuje Ivo Kocúm. STILL nabízí opět konfigurace vozíků, které zahrnují například antistatická kola, nejiskřivou povrchovou úpravu vidlic nebo úpravu baterie – volí se zde spalovací vozíky s trakční variantou baterií. Veškeré přestavby jsou prováděny v souladu s Evropskou směrnicí ATEX.

Pokud jde o pohon vozíků v těžkých provozech, dochází ke změně trendu. Zatímco dříve se často používaly dieselové, v dnešní době se preferují elektrické vozíky. „Zákazníci totiž kladou mnohem větší důraz na ekologii a udržitelnost. Společnost STILL má samozřejmě v nabídce i vozíky na dieselový pohon, ale troufám si říct, že v případě těch elektrických udáváme trendy,“ říká Ivo Kocum a doplňuje ještě jednu podstatnou věc: „V neposlední řadě je nutné myslet na pravidelný servis vozíků, aby byly dlouhodobě spolehlivé. Přece jen pracují v podstatě nepřetržitě v opravdu náročném prostředí a jejich výpadek by například při manipulaci s roztaveným kovem přinesl problémy, kterým je lepší předcházet. Společnost STILL nabízí v tomto ohledu i něco speciálního – mobilní myčku, která je jedinou svého druhu na světě. Zajišťuje ekologické čištění vysokozdvižných vozíků přímo u zákazníka.