26.10.2021

Vychystávání se společností STILL – efektivní maximální výkon pro každý profil nasazení

Kompetence ve vychystávání

Hamburk, 14. října 2021 – Je vychystávání jako vychystávání? Nikoli. Téměř žádná oblast úkolů v intralogistice není tak rozmanitá jako vychystávání zboží. Paleta nasazení je široká a vyžaduje příslušné technologie. Společnost STILL – jeden z předních dodavatelů intralogistických řešení působící úspěšně na trhu již více než 100 let – má ve svém portfoliu vhodný vychystávací vozík pro všechny požadavky zákazníka.

Vysoko v těsných prostorách: Má-li se vychystávat v nejvyšších regálových úrovních nebo se musí zaskladňovat a vyskladňovat celé palety, tak se použije vozík STILL MX-X.

Požadavky v oblasti vychystávání jsou rozmanité a je proto potřeba také řada informací od uživatele. Jedná se o nasazení v nejnižší regálové úrovni nebo je potřeba vertikální vychystávání – a pokud ano, v jakých výškách? V jakém odvětví se bude vozík používat? Jaké zboží je třeba vychystávat? Je spíše větší a neskladné nebo malé a těžké?

Důležité je rovněž: O jaký sklad se vlastně jedná? Musí být vozík dimenzován na manévrování převážně v těsných prostorách? Bude se vozík používat v úzkých uličkách nebo se plánuje kombinované nasazení v úzkých a širokých uličkách? A v neposlední řadě: Jaký je potřebný, popř. požadovaný stupeň automatizace? Rozmanitost možností je velká. Stejně komplexní je odpověď společnosti STILL na požadavky zákazníků: Hamburská společnost má ve svém programu vhodný vozík pro všechny podoby použití.

„Profily nasazení a tím i vozíky mohou být jakkoli rozmanité, určité požadavky musí být splněny v každém případě,“ říká Janos Poppe, produktový trenér pro vozíky pro horizontální vychystávání ve společnosti STILL. Nezáleží na tom, zda se jedná o klasický vychystávací vozík nebo o vozík koncipovaný pro práci v úzkých uličkách:Musí být zaručena vysoká spolehlivost, energeticky úsporný provoz, snadná manipulace s baterií a neunavující ovládání.

„Vedle toho jsou samozřejmě hlavními požadavky zákazníků efektivní práce a vysoký výkon překládky s našimi vysoce moderními vozíky,“ doplňuje Christian Ehlers, produktový trenér pro vozíky pro vertikální vychystávání ve společnosti STILL. Jak rozmanité intralogistické úkoly jsou, je jasné již při pohledu na různé obory. Zejména v automobilovém průmyslu, ve strojírenství a v potravinářství, ale i v řemeslech a službách až po obchod, se jedná o mnohem více než o „snadné“ vychystávání.


Vysoko v těsných prostorách
Má-li se vychystávat v nejvyšších regálových úrovních nebo musí-li se zaskladňovat a vyskladňovat celé palety, tak se použije vozík STILL MX-X. S vozíkem používaným v úzkých uličkách je možné vychystávat palety ve výškách přesahujících 17,5 metrů. V závislosti na konfiguraci dosahuje vozík MX-X rychlosti až 14 km/h u mechanického a 10 km/h u indukčního vedení. S těmito rychlostmi dosahuje MX-X maximálního výkonu překládky v každé úzké uličce,“ vysvětluje Christian Ehlers. Díky rychlostem zdvihu až 0,6 m/s a rychlostem spouštění 0,45 m/s může vozík MX-X v každé výšce rychle zaskladňovat a vyskladňovat palety – nebo na ně vychystávat. Vykláněcí závory umožňují krátkou vzdálenost mezi řidičem a paletou a tím rychlé a ergonomické vychystávání. „Vozík tak poskytuje maximální výkon v úzkých prostorách při vychystávání ve vysokých výškách,“ vyzdvihuje Christian Ehlers. I přes velké výšky může obsluha pracovat bez obav, protože konstrukce hlavního a přídavného zdvihu přesvědčuje v každé výšce zaskladňování svou stabilitou. Další výhodou je vybavení vozíku MX-X funkcí Active Floor Compensation (AFC). Funkce AFC vyrovnává případné nerovnosti podlahy mezi levou a pravou stopou. S asistenčním systémem AFC nabízí STILL efektivní alternativu k nákladné opravě podlahy skladu. Řidič navíc nerovnosti nevnímá, a i v 18metrové výšce se cítí v MX-X vždy bezpečně.


Snadné vychystávání v širokých a úzkých skladových uličkách
„Každý úkol vychystávání by měl být snadno zvládnutelný,“ zdůrazňuje Christian Ehlers. To zajišťuje i modelová řada EK-X. Vozík EK-X s nosností 1 000 kg je například – stejně jako jeho větší bratr EK-X s nosností až 1 200 kg – díky kompaktním a variabilním rozměrům flexibilně a spolehlivě použitelný jak v širokých, tak v úzkých uličkách. Používá se v různých oborech a oblastech nasazení. Patří sem mimo jiné strojírenské firmy, logistické společnosti a centrální sklady velkých obchodních společností.

Vozíky pro vertikální vychystávání dosahují díky svým silným, spolehlivým a na údržbu nenáročným trojfázovým motorům (s 24 a 48 V baterií) rychlosti jízdy až 11 km/h a dokážou přepravovat břemena o hmotnosti až 1 000 kilogramů. Maximální úchopová výška vozíku EK-X s nosností 1 000 kg je 7,8 metrů. „S vozíky EK-X 10, EKX do 1 000 kg a EK-X do 1 200 kg optimálně pokrýváme svým portfoliem vychystávacích vozíků STILL požadavky zákazníků od nejnižší úrovně až do velkých výšek,“ říká Christian Ehlers.

Ke špičkovým prvkům modelové řady EK-X patří inovativní funkce jako Curve Speed Control nebo systém OptiSpeed. Vozík EK-X do 1 000 kg a do 1 200 kg nabízí navíc možnost použití lithium-iontové baterie. V souvislosti s touto technologií je k dispozici i opportunity charging. Zde je nabíječka spojena přímo s baterií a umožňuje tím rychlejší, jednodušší a nekomplikované průběžné dobíjení. Pro zákazníky, kteří se rozhodnout pro olověnou baterii s kapalným elektrolytem v kombinaci s vybavením „Li-Ion Ready“, je opportunity charging k dispozici také jako příprava.


Zaměření na ergonomii a bezpečnost
Vývojáři společnosti STILL kladli v koncepci vozíku EK-X do 1 000 kg velký důraz na ergonomii a bezpečnost. Díky nízké výšce kabiny řidiče jen 200 milimetrů může řidič nastupovat do kabiny snadno a bezpečně. Podlaha kabiny tlumí rázy a chrání řidiče, velkoplošný spínač přítomnosti umožňuje variabilní a pohodlnou polohu při stání. Ve vozíku má obsluha díky rozmanitým možnostem vybavení vše pod kontrolou, na přání poskytne o 70 mm hlubší kabina řidiče větší prostor.


Snadné vychystávání těžkého a neskladného zboží
Pro vychystávání těžkého a neskladného zboží s vozíkem EK-X do 1 000 kg je vozík na přání vybaven možností vstupu na paletu. „To umožňuje snadné vychystávání těžkého a neskladného zboží a je dalším příspěvkem společnosti STILL k bezpečnosti práce,“ vysvětluje Christian Ehlers. Prostřednictvím kontaktního spínače a automatické aretace palety je zajištěna vysoká míra bezpečnosti.

„Bezpečnost je zejména ve velkých výškách tím nejdůležitějším,“ zdůrazňuje Christian Ehlers. Vozík EK-X do 1 000 kg je vybaven senzorem řízeným obouručním ovládáním, které zaručuje bezpečný pohyb zejména v úzkých uličkách. Aby vozík držel v úzkých uličkách ve stopě, může být volitelně vybaven mechanickým nebo indukčním vedením. „Tyto a další funkce přinášejí maximální bezpečnost obsluhy celé naší modelové řady EK-X,“ říká Christian Ehlers.


Všestranný talent speciálně pro nasazení v blízkosti podlahy
Společnost STILL má ve svém programu vhodné vozíky i pro vychystávání v blízkosti podlahy. „Optimálními stroji pro úkoly vychystávání v úrovni podlahy jsou vozíky pro horizontální vychystávání modelové řady STILL OPX,“ říká Janos Poppe. Vozík OPX je všestranným talentem, který po skladu může jezdit rychlostí až 14 km/h a byl koncipován speciálně pro klasické horizontální vychystávání. „Rozmanitost variant je v této řadě vozíků nicméně velmi velká,“ vysvětluje Janos Poppe. Sahá od jednoduchého vozíku s nosností 1 200 kilogramů až po nosnost až 2 500 kilogramů. V závislosti na výbavě je navíc možné přepravovat a vychystávat dvě palety současně – i v ergonomické pracovní výšce vidlic pro ochranu zad obsluhy při vychystávání.

Vychystávání ve druhé úrovni
Zatímco vozíky pro horizontální vychystávání řady OPX jsou dimenzovány hlavně pro vychystávání v úrovni podlahy a obsluha vychystává paletu z boku vozíku, jsou vozíky pro vertikální vychystávání modelové řady OXV koncipovány i pro vychystávání ve druhé úrovni. Vozík je sériově vybaven zdvihem plošiny, což obsluze umožňuje vychystávat při zdvižené plošině přímo na paletu. „Oproti vozíku OPX, který je koncipován pro několik palet, přepravuje OXV přesně jednu paletu,“ vysvětluje Janos Poppe. Vozík, který dokáže jet rychlostí až 10 km/h, může přepravovat palety o hmotnosti 700, popř. 1 000 kilogramů. Stejně jako vozíky řady OPX se pyšní vysokým Vychystávání se společností STILL – efektivní maximální výkon pro každý profil nasazení komfortem jízdy a intuitivním ovládáním. Volant STILL Easy Drive umožňuje současné řízení, zvedání a jízdu bez přehmatávání. „Spolu s vozíky OPX a vychystávacími vozíky EK-X koncipovanými pro nasazení ve větších výškách završuje řada OXV dokonale portfolio společnosti STILL v oblasti vychystávacích vozíků,“ shrnuje Janos Poppe.

Automatizace a autonomie při vychystávání
Společnost STILL navíc před několika lety udělala velký krok směrem k automatizaci a autonomii – i s ohledem na vychystávání. Hamburská společnost nabízí svým zákazníkům od roku 2016 vedle plně automatizovaného vozíku MX-X také autonomní variantu vozíku pro horizontální vychystávání – OPX iGo neo. Pomocí nejmodernější senzoriky vozík rozpoznává obsluhu a své okolí a díky několikastupňové bezpečnostní koncepci včetně zařízení pro ochranu osob chrání OPX iGo neo osoby, vybavení skladu a zboží. Vozík se rozhoduje na základě generovaných dat a definovaných algoritmů: Překážky objede nebo zcela zabrzdí, pokud by byl dostupný prostor pro objetí příliš malý.

OPX iGo neo výrazně zvyšuje výkon vychystávání a snižuje počet chyb. Za prvé, protože autonomní pomocník přebírá během vychystávání jízdu a řízení a obsluha se tak může plně soustředit na svou práci. Za druhé, protože odpadá až 75 procent časově náročného nastupování a vystupování a výrazně se zkracují dráhy, které je třeba zdolat pěšky.

Pohledem na široké portfolio společnosti STILL Christian Ehlers shrnuje: „Společnost STILL si dala za úkol nabídnout každému zákazníkovi pro každý úkol vychystávání správný vozík.“