23.09.2019

Výkon, zrychlení a radost z elektrické jízdy na nové úrovni

Elektrický vysokozdvižný vozík STILL konstrukční řady RX 60 pro břemena do hmotnosti 3,5 tuny nastavuje nové standardy

Hamburk, 20. 9. 2019 – Společnost STILL pokračuje v úspěšné historii a inovovala vozík konstrukční řady RX 60-25/35. S rekordním zrychlením, rychlostí jízdy až 21 km/h a znovu vylepšenými rychlostmi zdvihu nastavuje vozík RX 60 nové standardy v nosnostní třídě 2,5 až 3,5 tuny.

Společnost STILL pokračuje v úspěšné historii a inovovala vozík konstrukční řady RX 60-25/35.

Nová koncepce pohonu se dvěma motory, které jsou nabízeny ve dvou výkonnostních třídách, aktivní chlazení a zkrácené dráhy přenosu výkonu přinášejí senzačně krátké reakční časy a maximální tažnou sílu již od první otáčky. Odráží se to v dosud nedosažitelné dynamice, vyšších rychlostech jízdy, větším výkonu překládky a v čisté radosti z elektrické jízdy. Od první sekundy vozík RX 60-25/35 nadchne dokonalou vyvážeností výkonnosti, disponibility a ergonomie. STILL navíc pro kabinu a ovládací prvky vysokozdvižného vozíku nabízí řadu možností optimalizace, které poskytují řidiči maximální komfort pro neunavující práci. S vynikajícím vybavením pro náročné úkoly je vozík RX 60 vhodný k nejrůznějšímu využití: k nakládání a vykládání nákladních automobilů z boku, k horizontální přepravě nákladových jednotek, ke stohování do regálů s výškami zdvihu až 7 390mm, k vychystávání a k přípravě zboží.

„S novým elektrickým vysokozdvižným vozíkem konstrukční řady RX 60-25/35 nastavuje STILL nové standardy v e-mobilitě u manipulační techniky. Podařilo se nám s využitím energeticky efektivních technologií vyvinout elektrický vysokozdvižný vozík pro práci venku a uvnitř budov, který má nosnost až 3,5 tuny a je extrémně výkonný a agilní. Sledujeme trend k většímu počtu bezemisních elektrických vysokozdvižných vozíků a podporujeme zákazníky v realizaci jejich strategií „zelené logistiky“ a dosahování cílů trvale udržitelného rozvoje. Díky novým výkonnostním hodnotám konstrukční řady RX 60, kterou vyrábíme v Hamburku, již neexistuje důvod, proč nevyužívat elektrický vysokozdvižný vozík,“ vysvětluje přesvědčivě Thomas A. Fischer, CSO STILL. V rámci konstrukční řady si mohou zákazníci aktuálně vybírat z celkem sedmi modelů se standardní a dlouhou verzí rámu a s variantami zvedacího zařízení teleskopické/Niho a triplex. Společnost STILL vyvinula také variantu se vzdáleností těžiště břemene 600 mm a tím vyšší zbytkovou nosností, která je vhodná pro přepravu palet podélně, přepravu neskladných a těžkých břemen nebo pro použití s přídavnými zařízeními. 

Nejvyšší výkon překládky v nosnostní třídě do 3,5 tuny 
Vysokozdvižný vozík RX 60-25/35 přesvědčuje nejvyšším výkonem překládky v nosnostní třídě do 3,5 tuny. Zároveň je vysokozdvižný vozík s protizávažím jezdící rychlostí až 21 km/h skutečným zázrakem při přepravě na dlouhé vzdálenosti. Kdo se rozhodne pro lithium-iontovou technologii STILL, zvládne i trojsměnný provoz bez náhradní baterie. 

Nová koncepce pohonu v přední nápravě sází na dva bezúdržbové trojfázové elektromotory pracující s napětím 80 V. Ve standardní verzi poskytuje každý z motorů výkon 8,5 kW, na přání je k dostání hnací náprava High Performance s výkonem 2x10,5 kW. Společnost STILL tak zvýšila výkon pojezdového motoru o 40 procent při současném zvýšení energetické efektivity. Umožnilo to využití nového měniče a inovativní konstrukce s velmi krátkou dráhou přenosu výkonu mezi měničem, oběma hnacími motory a motorem čerpadla. Díky novému aktivnímu chlazení s robustními a na údržbu nenáročnými ventilátory je zaručena vysoká tepelná stabilita i při maximálním výkonu překládky, což umožňuje i dlouhodobý provoz v režimu Sprint. Celkově dosahuje RX 60 velmi vysokých jízdních výkonů, které jsou srovnatelné s dieselovými, případně plynovými vysokozdvižnými vozíky. Typické vlastnosti elektrického pohonu se projevují sportovním zrychlením, agilitou, dynamickými rozjezdy a rychlým elektrickým brzděním nebo rychlou změnou směru jízdy. U provedení High Performance byly díky silnějšímu, 25 kW zdvihovému motoru o 20 procent zvýšeny i rychlosti zdvihu. Oba motory jsou vybaveny kontrolou trakce a při plném rejdu řízení jsou poháněny protiběžně. 

Další úsporu času přináší režim rychlého startu, který připraví vozík k provozu, jakmile se řidič posadí, a automaticky ovládaná pružinová parkovací brzda. Řidič může dosáhnout vyšší produktivity, pokud využije možnost paralelního provozu pro současné řízení, zvedání a naklánění s břemenem nebo bez břemene. 

Ergonomické pracoviště 
Při jakémkoli profilu nasazení – v logistice, potravinářském a nápojovém průmyslu nebo ve strojírenství – vozík RX 60 splní výbavou téměř všechna přání řidiče. V prostorné, ergonomicky uspořádané kabině řidiče s velkým prostorem pro nohy a hlavu se pohodlně posadí i řidič většího vzrůstu. Pohodlné a bezpečné nastupování do vozíku umožňují velké dveře kabiny, madlo, velká nízká stupačka s pevnou ocelovou hranou a protiskluzná gumová rohož. Z pohodlného sedadla má obsluha dobrý výhled nahoru přes velmi robustní ochrannou stříšku se sériově dodávaným skleněným oknem. S na přání dodávaným panoramatickým střešním oknem pohledu nahoru nebrání vůbec nic. Nízká přední část a optimalizované umístění nastavovacích prvků a ukazatelů přináší výrazně vylepšený výhled dopředu. Rozmanité odkládací přihrádky a rádio s rozhraním Bluetooth, přehrávačem MP3 souborů a CD disků, USB konektorem a konektorem pro jack a 12V zásuvka s USB adaptérem pro nabíjení mobilního telefonu nebo speciální držák na mobilní telefon splní veškeré nároky řidiče. Na přání je možné kabinu vybavit také topením nebo topením/klimatizací. 

V ovládání vysokozdvižného vozíku nabízí STILL největší variabilitu na trhu. Sahá od různých pedálů a spínačů na sloupku řízení až po čtyři možnosti ovládání pojezdu a hydrauliky: vícepákové ovládání, minipáky, joystick 4Plus a kompletně nově vyvinutá dotyková ovládací jednotka umožňující precizní a bezpečnou manipulaci s břemenem a rychlou změnu směru jízdy. Plně grafický barevný displej, jednotka STILL Easy Control, poskytuje jazykově nezávisle asnadno srozumitelné veškeré potřebné informace. Prostřednictvím velkých tlačítek s oblíbenými funkcemi je možné aktivovat jednotlivé funkce vozíku – i v pracovních rukavicích. Další zvýšení bezpečnosti přináší funkce Pre-Shift-Check, která řidiče prostřednictvím vedeného dialogu na displeji provede každodenní kontrolou vysokozdvižného vozíku před zahájením práce. 

Vozík RX 60 lze inteligentně propojit prostřednictvím na přání dodávaného rozhraní STILL FleetManager, které umožňuje kontrolu přístupu k vozíku a vyhodnocování dat vozíku nebo provozních dat, nebo jej lze připojit na online portál STILL neXXt fleet, který umožňuje inteligentní a efektivní management flotil. 

Boční výměna baterie přináší vysokou disponibilitu 
Díky vysoké energetické efektivitě, velké kapacitě baterie (až 775 Ah u olověných baterií s kapalným elektrolytem) nebo použití lithium-iontové baterie, není u mnoha dvousměnných nasazení vozíku RX 60 výměna baterie stále častěji potřeba. Pro provozovatele, kteří nadále výměnu baterie potřebují, se tato výměna provádí nadále osvědčeným způsobem z boku, přičemž došlo k optimalizaci dvířek baterie. Ta jsou vyrobena ze 4 mm silného plechu a lze je nyní otevřít až o 180° směrem dozadu. Vlastní výměnu může pomocí nízkozdvižného elektrického vozíku zvládnout jedna osoba za několik minut.