14.08.2019

Společnost MD se rozhodla pro technologii Li-Ion a objednala 115 nových nízkozdvižných vozíků STILL.

Efektivita a trvalá udržitelnost

Obor: Maloobchod / logistika v oblasti potravinářství
Společnost: Hlavní sídlo: Gricignano di Aversa. Více než 780 poboček v Itálii, více než 7 000 zaměstnanců, obrat přesahující 2,5 miliardy eur (2018).
Výzva: Podpora cílů trvalého rozvoje společnosti použitím efektivnější a zároveň výkonné techniky.
Řešení: Důsledné využití Li-Ion technologie.
Produkty STILL: Nízkozdvižné vozíky STILL EXU 15/16 a STILL ECH 12, vysokozdvižné vozíky s výsuvným zvedacím zařízením STILL FM-X 14.

Italská společnost MD S.p.A. by se do budoucna chtěla soustředit na technologii Li-Ion. Rozhodující bylo mimo jiné úspěšné testování v mrazírně – vozíky STILL s Li-Ion bateriemi při něm dokázaly přesvědčit.

Společnost MD S.p.A., hlavní hráč na italském velkoobchodním trhu, objednala 100 nízkozdvižných vozíků STILL EXU 15/16 a 15 nízkozdvižných vozíků STILL ECH 12 s Li-Ion technologií. Nové vozíky by měly v MD posílit velkou flotilu přibližně 2 200 vozíků STILL. STILL je již řadu let exkluzivním dodavatelem skupiny MD a jejích poboček v celé Itálii. Rozhodující pro novou spolupráci byly především vynikající výsledky testování čtyř vozíků s výsuvným zvedacím zařízením STILL FM-X 14 v teplotně řízené chladírně hlavního distribučního centra v Gricignanu di Aversa (CE).

Skupina MD byla založena v roce 1994 v Casertě Patriziem Podinim – dnes má více než 780 poboček v celé Itálii, více než 7 000 zaměstnanců a její obrat přesahuje 2,5 miliardy eur (2018). Jednou ze základních hodnot společnosti MD je trvale udržitelný rozvoj – například hlavní sídlo v Gricignanu di Aversa je vybaveno moderním fotovoltaickým zařízením z 9 720 solárních modulů.

Li-Ion technologie byla v distribučním centru MD v Gricignanu di Aversa podrobená náročným testům: ve skladu s mrazírnou pro čerstvé a zmražené produkty. Nasazení ve velmi nízkých teplotách je pro mnoho vozíků velkou výzvou, ovlivňuje to mimo jiné výkon vozíku a zatěžuje těsnění a baterie. Testování, které prováděla společnost MD, bylo v Itálii první svého druhu. Výkonnost testovaných vysokozdvižných vozíků STILL s výsuvným zvedacím zařízením se ukázala jako vynikající: Během 180 dní nasazení nevykázaly baterie schválené pro provoz při teplotách mezi +60° a -35° žádný pokles výkonu a poskytovaly optimální výkon i přes nízké teploty a intenzivní používání.

Li-Ion technologie ale poskytuje ještě další výhody: Zejména v letních měsících, kdy roste poptávka po čerstvých a mražených potravinách, dokáží vozíky díky vyšší disponibilitě pokrýt sezónní špičky. Protože s možností rychlého dobití se mohou Li-Ion baterie v průběhu přestávky nebo výměně směn dobít až na 80 % své kapacity. Vozík se tak bez výměny baterie může používat v třísměnném provozu, což přináší velkou úsporu času a nákladů.

Vozíky vybavené LI-Ion technologií, které společnost STILL vyvinula, se ukázaly jako vynikající volba: Díky plně bezemisnímu provozu jsou baterie ideální pro použití v logistice potravin, navíc je možné je využívat a nabíjet kdekoli – zcela bez speciálních nabíjecích stanic. Na základě pozitivních zkušeností a úspěšné testovací fáze se společnost MD S.p.A. rozhodla objednat celkem 115 nových nízkozdvižných vozíků. Budou využity v pobočkách skupiny MD – kde by od nynějška měly pracovat výhradně vozíky s LI-Ion bateriemi.

„Vynikající výsledky testů vozíků STILL s LI-Ion bateriemi nás přesvědčily k přechodu na tuto technologii,“ vysvětluje Stefano Paolone, MD S.p.A. Logistics Director. „Kombinují vynikající výkonnost při jakémkoli využití s vysokou efektivitou. Další výhodou je, že vozíky s LI-Ion bateriemi neprodukují žádní emise, což je pro společnost MD velmi důležité. Trvale udržitelný rozvoj je jedním z našich hlavních cílů.“