03.02.2020

100 let úspěšné historie

A History of the Future: Intralogistická společnost STILL slaví 100. výročí

Hamburk, 3. února 2020 – Ve smyslu sloganu "A History of the Future" slaví hamburská intralogistická společnost STILL letos 100. výročí od svého založení. Ohlédnutí: 1. února 1920 otevřel Hans Still opravnu elektromotorů – to je počátek 100leté úspěšné historie novátorství, orientace na zákazníka a dokonalého servisu. V uplynulých 100 letech se společnost STILL vždy intenzivně zaměřovala na aktuální požadavky a výzvy svých zákazníků, svými inovacemi formovala podobu oboru a odvážně se vydávala směrem budoucích obchodních oblastí.

Zakladatel Hans Still pochopil potřeby svých zákazníků a využil to při vývoji vlastních produktů – např. "Lichtstation Matador".

Začátek a průlom

Již několik let po založení opravny elektromotorů prezentovala společnost STILL vroce 1924 na veletrhu v Lipsku vlastní produkty, např. "Lichtstation Matador". Vývoj a opravy elektromotorů, generátorů a transformátorů zůstaly řadu let hlavní obchodní činností. Po konci války přišla společnost STILL s inovativním elektrickým vozíkem EK 2000 a pronikla na trh jako výrobce manipulační techniky. Následoval první vysokozdvižný vozík značky STILL. Uvedením elektrického vysokozdvižného vozíku EGS 1000 začíná nová éra.

 

 

Inovativní koncepce pohonu a inovátor v oblasti e-mobility

Společnost STILL si rychle získala renomé výrobce inovativní manipulační techniky a průkopníka elektromobility. Elektrické vysokozdvižné vozíky nacházejí uplatnění všude tam, kde je prioritou provoz bez výfukových plynů a energetická efektivita. Vášeň pro efektivní elektromotory se promítá i do vývoje vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem. Od prvopočátků je koncepce pohonu vozíků se spalovacím motory dieselelektrická, využívá tedy hybridní technologii. Spalovací motor pohání u této koncepce generátor, který vyrábí elektrický proud pro napájení hnacího motoru. Nízké otáčky motoru umožňují nízkou spotřebu paliva.
Elektrický pohon a elektromobilita jsou se společností nerozlučně spjaty. Uvedení prvního elektrického vysokozdvižného vozíku v roce 1949 nebo využití palivových článků a Li-Ion technologie jsou jen některé z milníků, kterými se společnost STILL etablovala jako inovativní partner pro úspěšná intralogistická řešení na bázi elektrických pohonů. S uvedením nového elektrického vysokozdvižného vozíku RX 60-20/35 na trh v roce 2019 je STILL znovu průkopníkem: Nezávislé testy prokázaly produktivitu vysokozdvižného vozíku, která převyšuje veškeré kdy testované vozíky se spalovacím motorem ve stejné nosnostní třídě. Ještě nikdy předtím nevyšel z přímého souboje ve výkonnosti elektrický vysokozdvižný vozík jako vítěz.

 

 

Vždy vidět do budoucna – zcela automaticky 

Novátorství a touha hledat pro zákazníka stále lepší řešení zůstávají po desetiletí hlavním hnacím motorem společnosti STILL. Od nového tisíciletí STILL masivně rozvíjí automatizovaná řešení a asistenční systémy, které přinášejí zákazníkům obrovskou přidanou hodnotu. Koncepce řízení vozíků OptiSpeed oba trendy úspěšně spojuje. Zajišťuje vždy nejlepší rychlost jízdy v závislosti na výšce zdvihu, směru jízdy a zatížení. Výsledkem je až o 20 procent vyšší výkon překládky. Inteligentní autopilot Blue-Q umožňuje svým efektivním režimem snížení nákladů na energie až o 20 procent – bez citelného omezení výkonu. Projekt automatizace ve společnosti Kuraray Trosifol získal v roce 2015 uznávané ocenění International Forklift Truck of the Year Award (IFOYAward) v kategorii "Intralogistics Solutions". V inteligentní koncepci materiálového toku spolu v tomto projektu poprvé v kanálovém skladu komunikují poloautomatické vozíky Pallet Shuttle s automatizovanými vysokozdvižnými vozíky s výsuvným zvedacím zařízením. Jen o rok později představila společnost STILL první autonomně pracující vychystávací vozík iGo neo CX 20 a jako první výrobce manipulační techniky sériově využila robotiku v intralogistice.

 

 

Orientace na zákazníka a na servis jako faktor úspěchu

Kvalita, servis a orientace na zákazníky byly zásadami zakladatele společnosti Hanse Stilla a dodnes patří mezi nejdůležitější pilíře firmy. Zavedení digitálních portálů, jako je webový nástroj pro management flotil STILLReport nebo webová aplikace STILL neXXt fleet, jsou jen dvěma příklady inovačního potenciálu v servisní oblasti. 
V posledních letech společnost STILL kontinuálně rozvíjela spektrum služeb v poradenské činnosti. V době komplexních skladů s propojenými vozíky, úzce souvisejícími procesy a potřebou neustálého zvyšování efektivity společnost STILL rozpoznala, že firmy potřebují více než kdy dříve podporu od expertů, kteří poskytnou kompetentní poradenství, odborně analyzují procesy ve skladu a následně pomohou s individuální optimalizací infrastruktury skladu. Platí to zejména pro velmi intenzivně rostoucí trend automatizace. 

 

Inovace zaměřené na jednotlivá odvětví 

STILL stále znovu dokazuje cit pro potřeby zákazníků a tyto znalosti promítá do nových produktů: Zavedení prvního zvedacího zařízení s volným výhledem v 70. letech například výrazně zvýšilo bezpečnost řidiče a jeho okolí. Dalším milníkem bylo zavedení boční výměny baterie u elektrických vysokozdvižných vozíků RX 20 a RX 60. Společnost STILL tím zvýšila efektivitu vozíků a znovu nastavila měřítka, která jsou dnes v oboru standardem.