27.04.2021

Jak se přepravní systémy bez řidiče (FTS) staly rozhodujícím prvkem v optimalizaci logistiky

Úspěch díky automatizovaným procesům ve skladu

Hamburk, 13. dubna 2021 – Automatizace v logistice již dávno není hudbou budoucnosti. Ve stále rostoucím počtu provozů je již úspěšnou realitou. Jak mohou přepravní systémy bez řidiče efektivně optimalizovat logistiku skladu a jak může cesta k automatizovanému materiálovému toku vypadat, prezentovali experti na intralogistiku ze společnosti STILL na digitálním hannoverském veletrhu v rámci ústředního tématu „Digitální transformace“. Příklad dánského technologického koncernu Danfoss z praxe názorně ukázal, jak automatizace výrobního skladu v Tinglevu prostřednictvím přepravních a softwarových systémů STILL zcela změnila celou logistiku výroby.

Výhody automatizovaných logistických procesů jsou známé již delší dobu. Jejich význam se ale v posledních měsících výrazně zvýšil. Mnoho společností se více než kdy dříve snaží o digitalizaci, zvýšení flexibility, zlepšení disponibility a o chytré, nezávislé řízení skladu. Dobrá zpráva: „Všechny předpoklady máme – od technologií přes investiční modely až po zkušené implementační partnery,“ vysvětluje Hubertus Wabnitz, Head of Sales Automated Solutions. Poslední překážkou na cestě k automatizovaným procesům je přitom často otázka „Jak na to?“. Specialisté jako společnost STILL, s širokým portfoliem transportních systémů bez řidiče a inteligentních softwarových aplikací, disponující dlouholetými odbornými zkušenostmi a vysokou kompetencí v poradenství, jsou nyní vyhledávaným partnerem, aby firmám pomohli na jejich cestě k efektivním, optimalizovaným logistickým procesům. Na bázi podrobného poradenství implementuje společnost STILL u zákazníků již řadu let na míru střižená řešení automatizace. „Poradenství je rozhodující, aby bylo možné spolu se zákazníkem analyzovat potenciál automatizace jeho stávající logistiky, definovat smysluplnou úroveň automatizace a rozpracovat technický základ pro koncepci automatizace,“ vysvětluje Hubertus Wabnitz.


Inteligentní technologie optimalizuje logistické procesy

Tam, kde přepravní systémy bez řidiče zajišťují jak samostatně, tak v dokonalé souhře s manuálně ovládanými vozíky plynulý materiálový tok, profitují firmy v mnoha ohledech. „Je možné výrazné zvýšení a plánování výrobních kapacit nezávisle na denní době nebo nedostatku odborného personálu. Mimo jiné díky spolehlivosti a dokonalé transparentnosti procesů je možné optimalizovat a následně snížit náklady,“ říká Hubertus Wabnitz. V kombinaci s řadou možností pořízení a leasingu jsou projekty automatizace investicí, která se firmě rychle vrátí. Výrazně se snižuje riziko vzniku škod při přepravě a nehod, roste bezpečnost a kvalita práce zaměstnanců.

 

Příklad řešení STILL z praxe:
Faktor úspěchu automatizace ve výrobním skladu firmy Danfoss

Jak automatizované přepravní systémy mění pravidla hry a dokážou optimalizovat celé výrobní řetězce, ukazuje intralogistický projekt, který společnost STILL realizovala v dánském Tinglevu. Cílem technologického koncernu Danfoss bylo rozšíření kapacit sloučením různých venkovních skladů s automatickým vedením skladu. Sklad měl být navíc navržen flexibilně s ohledem na využití v budoucnosti. Vedle zvýšení kapacit a rozšiřitelnosti byla hlavním cílem úspora času, optimalizace využití prostor a harmonizace procesů.


Komplexní automatizace s předvídavostí – made by STILL

Po fázi podrobného poradenství a plánování implementovala společnost STILL ve firmě Danfoss dokonale vzájemně sladěnou kombinaci šesti automatizovaných sériově vyráběných strojů (tři regálové vozíky MX-X a tři vysokozdvižné vozíky EXV) včetně systémových komponent. „V souladu s aktuálními požadavky na výrobu a materiál byl sklad rozdělen na plně automatizovanou část s úzkými uličkami a částečně automatizovanou část s větším prostorem pro manuální vychystávání,“ vysvětluje Hubertus Wabnitz a dodává: „Na špičky zakázek je možné flexibilně reagovat navýšením počtu vozíků.“ Sklad v Tinglevu je skutečným referenčním projektem: Ve městě Rødekro buduje Danfoss v současnosti moderní distribuční centrum se stejnou technologií STILL. Je navrženo pro automatizovaný provoz dvanácti regálových vozíků MX-X a pěti vysokozdvižných vozíků EXV.


Chytré technologie pro řízení, optimalizaci a bezpečnost

Všechny manipulační vozíky pracující bez řidiče jsou vybaveny standardizovanou sadou pro automatizaci iGo systems. Jedná se o modulární technologii, která je pro všechny aplikace téměř stejná. Manipulační vozíky pracující bez řidiče se vyrábějí ve stejných výrobních závodech jako manuálně ovládané sériové vozíky. Protože je většina komponent podobných, je možné vybavit sériové vozíky takzvaným rozhraním pro automatizaci, do kterého lze připojit moduly pro automatizaci. Aby se mohly vozíky samostatně pohybovat po celém skladu, využívá se kombinace různých navigačních technologií. Spolu se systémem STILL iGo insights a integrovaným bezpečnostním systémem ELOshield je logistika přepravy bez řidiče ve firmě Danfoss vybavena dvěma dalšími inovativními technologiemi. V podobě systému iGo insights nabízí STILL nástroj využívající umělou inteligenci, který z mnoha procesních informací ukládaných na cloud filtruje souvislosti, z nichž je možné odvozovat konkrétní doporučení k akci. Firma Danfoss tím může dále optimalizovat výkonnost zařízení. Inteligentní nástroj využívá k vylepšování výkonnosti systému princip strojového učení. Veškeré údaje, které řídicí systém za dlouhé období nashromáždil, se nahrají na cloud a přes šifrovaný webový portál je možné je online vyvolat.

Systém ELOshield se skládá z řady komponent, které spolu bezdrátově komunikují a společně tvoří varovný systém all-in-one. Pokud se automatizovaný vozík přiblíží k chodci, napevno instalovaný modul to rozpozná. Aktivuje se optický a akustický signál. V případě nebezpečí vozík dokonce zabrzdí. Každému vozíku se při najetí do uličky a vyjetí z uličky automaticky přiřadí přizpůsobení rychlosti. Vjezd do uliček, ve kterých probíhá vychystávání, je přepravním systémům pracujícím bez řidiče zakázán.


Společně tvoříme budoucnost

Již nyní je firma Danfoss s automatizovaný skladem velmi spokojena. „První analýza ukázala úsporu nákladů ve výši cca 20 procent,“ shrnuje Martin Jessen, Production Supervisor ve skladu Danfoss v Tinglevu. Dále je třeba přičíst výraznou úsporu času, což zajišťuje zásobování výroby pět dní v týdnu každé tři hodiny. „S fullservis leasingem máme navíc po příštích šest let neustálý přehled o nákladech na provoz skladu,“ doplňuje. Již se plánuje další projekt se společností STILL jako partnerem pro automatizaci. /p>